Francie se zahalila do třídenního státního smutku. Po několika hodinách tápání a spekulací o motivech útočníka, kterého vyšetřovatelé identifikovali jako jednatřicetiletého Mohameda Lahouaieje Bouhlela, mají jasno – k útoku se přihlásil Islámský stát. Ten ve svém prohlášení označil Bouhlela, který při útoku nákladním vozem zabil celkem 84 lidí a dalších zhruba 200 zranil, za "vojáka Islámského státu".

"Operaci provedl na výzvu IS, aby se cílem stali příslušníci koalice, která proti IS bojuje," uvedli pro agenturu Amak, která je na teroristy napojená.

V dalším prohlášení pak IS varuje "křižácké státy", že bude v útocích pokračovat.

Francouzské ministerstvo vnitra napojení útočníka na teroristickou organizaci IS v tuto chvíli ještě prověřuje, napsal server Le Figaro.

Vyšetřovatelé ale zatím nenašli ani jeden důkaz, že by se útočník sám ještě před úderem sám přihlásil k IS, tak jak to obvykle "mučedníci" před útokem dělávají, upozorňuje server Le Figaro. Není tak jasné, zda byl Bouhlel opravdu v kontaktu s členy IS, či zda jednal pod vlivem jejich propagandy.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Bouhlel, který pocházel z Tuniska a dlouhodobě žil ve Francii, byl pro francouzskou policii známou osobou. V minulosti skončil v jejím hledáčku hlavně kvůli drobným výtržnostem, krádeži či domácímu násilí. Podle francouzských médií ale jeho radikalizace zůstala "nepovšimnuta".

Z dostupných informací tak vyplývá, že se musel radikalizovat velmi rychle. Sousedé a příbuzní ho totiž popisovali jako člověka, který jedl vepřové a bral drogy, měl rád salsu a nebyl příliš nábožensky založený. Někteří svědci útoku pak televizi BFMTV vypověděli, že během útoku vykřikoval "Alláh Akbar". Policie to ale zatím nepotvrdila.

Ještě v pátek francouzská policie provedla razii v Bouhlelově domě a zabavila jeho počítač. Zadržela také jeho bývalou manželku. Během dalších, sobotních razií pak v souvislosti s útokem v Nice zadržela další tři lidi. O jejich identitě či napojení na Bouhlela není zatím nic známo.

Vyšetřovatelé se nyní hlavně zaměřují na nevyjasněnou otázku, zda Bouhlel jednal sám jako "osamělý vlk", či zda měl komplice.

Třídenní státní smutek skončí v pondělí

Ve Francii v sobotu začal třídenní státní smutek. Ten vyvrcholí v pondělí v poledne, kdy si Francouzi připomenou oběti minutou ticha. Za posledních 18 měsíců v zemi galského kohouta teroristé udeřili už třikrát ve velkých útocích, při kterých zemřelo celkem 231 lidí.

V jihofrancouzském Nice prozatím probíhá identifikace obětí. Zatím se nepodařilo identifikovat 16 těl.

Desítky zraněných jsou v nemocnicích, asi pět dětí je stále ve velmi vážném stavu, uvádí televize BFMTV. Mnozí příbuzní nadále hledají své blízké. Ti k tomu často používají sociální sítě.

Samotné město se ale pokouší vrátit zpět k normálu.

V sobotu v poledne se opět otevřela oblíbená promenáda Promenade des Anglais, kde k útoku došlo. Nálada ve městě je ale nadále truchlivá. Na místo přicházejí turisté i místní položit květiny a plyšové hračky.

Le Penová vyzvala k demisi ministra vnitra

Šéfka krajně pravicové francouzské Národní fronty Marine Le Penová vyzvala v sobotu po masakru v Nice k demisi ministra vnitra Bernarda Cazeneuva. Po vlně útoků, která začala v loňském roce, dokládá čtvrteční útok v Nice podle ní závažné neplnění povinností ze strany státu.

"V jakékoli zemi světa by ministr s tak strašlivou bilancí - 250 mrtvých za 18 měsíců - odstoupil," řekla podle agentury AFP Le Penová.

Dostatečné zabezpečení ze strany státu zpochybnil již prezident samosprávy kraje Provence-Alpes Côte d'Azur Christian Estrosi. Vyšetřování podle něj ukáže, že přijatá bezpečnostní opatření v Nice byla nedostatečná. Pohoršoval se také nad tím, že před útokem v Nice prezident François Hollande plánoval odvolat ke konci měsíce výjimečný stav, který v zemi platil od teroristických útoků loni v listopadu.

Cazeneuve se proti kritice ohradil. Podle něj byla státní policie na promenádě v Nice při oslavách v dostatečném počtu a své nasazení koordinovala s místní radnicí. Proti útočníkovi pak rychle zasáhla.

Posílení bezpečnostních složek

Francie po čtvrtečním útoku v Nice posílí přítomnost bezpečnostních složek na svém území. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve na Twitteru oznámil, že povolá 12 tisíc mužů z takzvaných operačních rezerv. Francouzské dobrovolníky vybídl, aby se k těmto rezervám připojili.

V současnosti je na území Francie podle ministerstva mobilizováno na 100 tisíc příslušníků bezpečnostních složek: 53 tisíc policistů, 36 tisíc strážníků a 10 tisíc vojáků. Operační rezervy sestávají z 9000 strážníků a 3000 příslušníků policie. Rozhodnutí posílit bezpečnostní síly padlo na dnešním jednání užšího branně-bezpečnostního výboru, stojí také na Twitteru ministerstva vnitra.

"Chtěl bych vyzvat všechny francouzské patrioty, kteří si to přejí, aby se k těmto operačním rezervám připojili," uvedl Cazeneuve.