V metropoli Jižního Súdánu v pondělí opět vypukly boje mezi stoupenci prezidenta Salvy Kiira a příznivci viceprezidenta Rieka Machara, kteří jsou vůdci dvou hlavních etnik v zemi. I přes nedělní výzvu OSN k uklidnění situace je podle agentury Reuters v Jubě slyšet střelba. Od čtvrtka při násilnostech v zemi zahynulo 272 lidí.

Současná vlna střetů vypukla ve čtvrtek, kdy oddíly věrné Kiirovi zastavovaly automobily Macharových stoupenců a chtěly je prohledávat, což vedlo k ozbrojeným střetům. V pátek se do vzájemné přestřelky pustily ochranky obou vůdců, kteří právě jednali v prezidentském paláci o zmírnění napětí. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění.

Rada bezpečnosti OSN v neděli vyzvala Kiira a Machara, aby učinili maximum pro bezodkladné ukončení bojů a pro to, aby měli svoje jednotky pod kontrolou.

Jižní Súdán vyhlásil před pěti lety nezávislost. V prosinci 2013 ale tuto nejmladší zemi světa a jeden z nejchudších států zachvátila občanská válka. V konfliktu proti sobě stojí síly loajální prezidentovi Kiirovi a povstalci podporující Machara.

Machar se koncem letošního dubna vrátil do metropole Juby, kde vzápětí složil slib viceprezidenta v nové vládě národní jednoty. Jde o součást naplnění mírové dohody ze srpna 2015, která má vést k ukončení války. Současné násilnosti ale vyvolávají obavy, že by se země mohla propadnout zpět do válečného konfliktu.

Rada bezpečnosti požádala o pomoc země v regionu

Rada bezpečnosti OSN požádala v neděli regionální státy o pomoc s ukončením násilností. Země v regionu by měly především poskytnout další příslušníky do mise OSN v Jižním Súdánu, informovala v pondělí agentura AFP. K okamžitému ukončení bojů v Jižním Súdánu mezitím vybídly Spojené státy. Washington rovněž nařídil stáhnout část personálu ze své ambasády v této africké zemi.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Regionální státy, které jsou zastoupeny v radě pro bezpečnost Africké unie a v uskupení východoafrických zemí IGAD, pak RB OSN vybídla, aby jednaly s jihosúdánskými činiteli o řešení krize. Konkrétní názvy zemí, na které se s tímto apelem obrací, ale rada neuvedla.

K okamžitému ukončení bojů v Jižním Súdánu vyzvaly v neděli Spojené státy. Washington rovněž nařídil stáhnout ze své diplomatické mise v této africké zemi veškerý personál, jehož přítomnost není nezbytná.

Související