Americký Kongres je pro omezení příspěvků pro bývalé prezidenty Spojených států vyplácených z kapes daňových poplatníků. Podle opatření, které v pátek odhlasovali zákonodárci, by měl roční příspěvek na provoz kanceláře exprezidenta, mzdy zaměstnanců a cestovní výdaje činit nejvýše 200 000 dolarů (4,89 milionu korun).

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Předpis kromě toho počítá s dalším snížením, pokud bývalý prezident USA vydělá ročně více než 400 000 dolarů. Návrh ještě musí podepsat stávající šéf Bílého domu Barack Obama.

Autoři návrhu, republikánský člen Sněmovny reprezentantů Jason Chaffetz a jeho demokratický kolega Elijah Cummings tvrdí, že většina bývalých prezidentů peníze od daňových poplatníků nepotřebuje, protože vydělávají miliony dolarů na honorářích z knih a z přednášek či projevů.

Předpis rovněž stanovuje výši důchodu pro exprezidenty na 200 000 dolarů ročně, což zhruba odpovídá současné částce. Vdovám po exprezidentech má být přiznán roční příspěvek 100 000 dolarů.

V roce 2014 šlo na výdaje čtyř žijících bývalých amerických prezidentů 3,5 milionu dolarů (85,6 milionu korun) z kapes daňových poplatníků.

Související