Fotbalové reprezentace se na Euru 2016 ve Francii snaží získat výhodu ještě před vypuknutím zápasu. Snad nejdále v tom byla německá reprezentace, které se ve spolupráci se společností SAP podařilo vyvinout dvě aplikace, jež detailně analyzují soupeřovu taktiku. Dokonce pomáhají brankářům předpovědět, kam by protivníci mohli mířit své pokutové kopy.

"Máme možnost sledovat v reálném čase, jak vypadají soupisky a jak se hráči chovají na hřišti, čímž dokážeme odhalovat slabiny jak našeho, tak soupeřova týmu," komentoval to pro CNBC Stefan Wagner z firmy SAP.

První aplikace s názvem SAP Challenger Insights pomáhá rozklíčovat soupeřovu taktiku, útočné a obranné tendence, formaci protivníka a všechny přednosti a slabiny jednotlivých hráčů. Zároveň nabídne plán, jak překonat soupeřovu obranu a jak zastavovat jeho útoky. Data jsou k dispozici přes iPady, které mají hráči v šatnách, a mohou je tak využívat před zápasem, ale i během poločasové pauzy a reagovat díky tomu na aktuální vývoj zápasu.

Pokud by se některému hráči nedařilo, dokáže aplikace upozornit trenéry na jeho slabiny v daném zápase, a pomoct je tak odstranit.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Zároveň technologie využívá dat a statistik z celé sezony, aby její analýzy byly co nejpřesnější.

"Nová generace sportovců je pod drobnohledem technologií, i oni sami chtějí vidět vlastní výsledky během zápasu a tréninků. Jsou velmi otevření k využívání technologií," domnívá se Wagner. 

Druhá aplikace se jmenuje Penalty Insights Function a poskytuje brankářům a trenérům podrobné informace o tom, jak se soupeřovi hráči chovají před kopnutím penalty, kam ji nejčastěji umisťují a jaké je nejpravděpodobnější pořadí hráčů, kteří se postaví na značku pokutového kopu. Těchto poznatků velmi pravděpodobně využila německá reprezentace již ve čtvrtfinále letošního Eura proti Itálii, kde neuspělo dokonce pět exekutorů Itálie, a Německo tak mohlo slavit postup do semifinále. Ve čtvrtek ale aplikace Němcům proti francouzské penaltě nepomohla.

Německý tým využíval moderních technologií i před dvěma roky na světovém šampionátu v Brazílii. Se společností SAP přitom spolupracuje od roku 2013.

SAP je lídrem na trhu s aplikačním podnikovým softwarem. Pomáhá firmám ze všech oborů, umožňuje jim například efektivnější využití podnikových informací. V České republice působí od roku 1992 a má více než 1300 zákazníků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist