Republikánský kandidát na post amerického prezidenta Donald Trump ocenil nemilosrdnost, kterou podle něj projevoval vůči teroristům bývalý irácký prezident Saddám Husajn. Uvedla to ve středu agentura AP.

Trump, ostrý kritik zahraniční politiky současné vlády demokrata Baracka Obamy, již dříve řekl, že svět by byl o 100 procent lepší, kdyby diktátoři jako Saddám Husajn či libyjský Muammar Kaddáfí zůstali u moci.

"Saddám Husajn byl zlý hoch, že? Ovšem víte, co dělal dobře? Zabíjel teroristy. To dělal tuze dobře," prohlásil podle AP Trump v projevu v úterý večer na předvolebním shromáždění v Raleighu ve státě Severní Karolína. Zdůraznil, že irácký diktátor s teroristy neprobíral jejich práva, nebavil se s nimi, prostě s nimi zatočil.

Saddám Husajn Iráku vládl železnou rukou od roku 1979 až do americké invaze v březnu 2003, kdy byl uvězněn a poté 30. prosince 2006 popraven. Jeho syny Udaje a Kusaje zabila americká armáda v červenci 2003. Američany podporovaná současná irácká vláda čelí léta terorismu islámských radikálů, především ze strany organizace Islámský stát.

Trumpovy projevy ohledně zahraniční politiky často vyvolávají rozpaky i uvnitř Republikánské strany. Trump například prohlásil, že Spojené státy se ve světě příliš angažují a že to pro ně není výhodné. Zpochybnil také roli NATO. Někteří jeho kritici varovali, že podobné Trumpovy postoje by v případě jeho zvolení prezidentem mohly vyvolat izolaci Spojených států.

Volby amerického prezidenta se uskuteční 8. listopadu. Očekává se tvrdý souboj mezi miliardářem Trumpem a pravděpodobnou demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou, bývalou senátorkou a první dámou USA.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist