Kvůli hluboké finanční krizi již opustilo svou zemi více než 427 tisíc Řeků s cílem zajistit si lepší život v zahraničí. Tento exodus začal v roce 2008 a postupně nabíral na síle. Vyplývá to podle listu Kathimerini ze studie řecké centrální banky.

Řecko během nynější krize opouštějí především mladí vysokoškoláci a kvalifikovaní pracovníci, zatímco při vystěhovaleckých vlnách v minulém století do zahraničí odcházeli zejména lidé s nízkým vzděláním a zemědělci.

Hlavním motivem pro odchod je snaha najít zaměstnaní. Míra nezaměstnanosti v Řecku se nyní nachází v blízkosti 25 procent, u mladých lidí dokonce přesahuje 50 procent.

"Kdo může, ten jde (do zahraničí)," prohlásil podle agentury DPA dvaapadesátiletý řecký lékař Jorgos Tagaris, jenž prý v Řecku zůstává kvůli svým dětem, které ještě chodí školy.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Situace mnoha mladých vzdělaných Řeků je velmi špatná. Často jsou nuceni pracovat na černo v restauracích a kavárnách a měsíčně si nevydělají více než 400 eur (necelých 11 tisíc korun). Někteří dokonce pracují pouze za spropitné. Když přijde kontrola, posadí se ke stolu a předstírají, že jsou jen hosté, píše DPA.

V minulém století Řecko zažilo dvě velké vystěhovalecké vlny, a to v letech 1903 až 1917 a v letech 1960 až 1972. "Není náhodou, že tomu vždy předcházely hospodářské otřesy, které prohlubovaly propast mezi naší zemí a vyspělými státy," řekla listu autorka studie Sofia Lazaretuová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist