Když se Anglie dozvěděla, že do vyřazovacích bojů na Euru 2016 nastoupí proti Islandu, klid z ní jen čišel. Komentátoři na rádiu BBC vtipkovali, že velká část Islanďanů věří v elfy, a o herní taktice se moc řečí nevedlo. O to větší vystřízlivění však fanouškům Anglie islandští fotbalisté připravili.
V osmifinále porazil Island Anglii 2:1 a z Kolbeinna Sigthorssona, který vstřelil rozhodující gól, se stal národní hrdina.
V neděli ve 21 hodin se utká Island s hostitelem šampionátu Francií. Ta už ale nejspíš přípravy nepodcení.
"Myslím, že po výsledku s Anglií už nás nikdo podceňovat nebude," řekl islandský záložník Birkir Bjarnason.
Po výkonech na letošním evropském šampionátu se tiskového mluvčího islandského týmu Omara Smarasona údajně všichni neustále ptají, v čem je tajemství islandského úspěchu. Odpověď je podle něj jednoduchá: tvrdá práce a žádné lajdáctví a nedbalosti.
Jeden ze dvou trenérů týmu, zkušený Švéd Lars Lagerback, například uvedl, že musel několik hráčů okřiknout, když v euforii po zápase s Anglií přišli pozdě k večeři.
"Obvykle jsme flexibilní, ale toto byl jeden z těch detailů, který musí být vyřešen. Řekl jsem jim: Nemyslete si, že jste už na vrcholu, jen proto, že jste porazili Anglii – dodržujte pravidla," uvedl pro francouzskou agenturu AFP Lagerback.
Ten dosud vedl tým s Heimirem Hallgrimssonem, který přitom stále pracuje na poloviční úvazek jako zubař.
Po mistrovství Evropy už ale Hallgrimsson družstvo převezme a Lagerback, který před příchodem na Island pozvedl švédskou reprezentaci a trénoval Nigérii pro světový šampionát v roce 2010, skončí.
Podle Hallgrimssona je přínos Lagerbacka neocenitelný.
Dlouho islandský tým profesionálního trenéra totiž vůbec neměl. Postupné zlepšování islandského týmu až k dnešku je podle mnohých výsledkem rozhodnutí Islandské národní fotbalové asociace. Ta před patnácti lety začala investovat do fotbalových hal a do kvalitních trenérů.
V zemi vzniklo hned několik dómů, ve kterých je možné trénovat i ve špatném islandském počasí po celý rok. Malým fotbalovým hráčům už se v zemi začalo říkat "halové děti". Lidé, kteří je nyní na Islandu trénují, už ale dávno nejsou amatéři. Mají A nebo B licenci od UEFA (Unie evropských fotbalových asociací).
Island se už v roce 2014 málem kvalifikoval i na Mistrovství světa, v play-off ale podlehl Chorvatsku. Účast ve Francii si proto o to více užívá. Na zápasy svých hrdinů se do Francie přiletělo, nebo ještě přiletí podívat dohromady necelých 10 procent celé islandské populace. Tedy asi 32 tisíc fanoušků.
Ze skupiny Island postoupil po remízách s Portugalskem a Maďarskem a po vítězství s Rakouskem. Zápasy svého týmu si ale nenechávají ujít ani fanouškové doma.
Například zápas s Maďarskem sledovalo na Iceland TV údajně neuvěřitelných 98,6 procenta populace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist