Míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii i v eurozóně se v květnu dále snížila a byla nejnižší za několik let. V EU činila 8,6 procenta, což byl nejnižší údaj od března 2009.

V zemích platících eurem klesla na 10,1 procenta, nejníže od července 2011. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší míru nezaměstnanosti mělo Česko.

Ve srovnání s dubnem se nezaměstnanost v obou regionech snížila o 0,1 procentního bodu a nižší je i ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Nadále ale zůstává vysoká nezaměstnanost mezi mladými do 25 let. V EU činila 18,6 procenta a v eurozóně 20,7 procenta.

Ve 28 zemích EU bylo podle Eurostatu v květnu bez práce 21,084 milionu osob, z toho 16,267 milionu v eurozóně. Proti dubnu se počet nezaměstnaných v EU snížil o 96 000 a v eurozóně o 112 000.

Z členských zemí měla nejnižší míru nezaměstnanosti Česká republika, kde dosáhla čtyř procent. Na Maltě činila 4,1 procenta a v Německu 4,2 procenta. Nejvyšší byla nezaměstnanost v Řecku a ve Španělsku. Proti loňskému květnu se nezaměstnanost snížila ve 26 zemích, v Lotyšsku a Rakousku zůstala beze změny. Nejvíce se snížila na Kypru, v Chorvatsku, Bulharsku a Španělsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist