Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila rating dlouhodobých závazků Evropské unie o jeden stupeň na úroveň AA z AA+. Reagovala tak na výsledek referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU.
O post nového britského premiéra a šéfa vládní Konzervativní strany se ucházejí proevropská ministryně vnitra Theresa Mayová nebo její kolega z resortu spravedlnosti Michael Gove, který je naopak zastáncem odchodu Británie z EU.
O křeslo britského premiéra a vedení strany se naopak nebude ucházet někdejší starosta Londýna a jeden z největších zastánců vystoupení Spojeného království z Evropské unie Boris Johnson. Analytici, média i sázkové kanceláře bývalého starostu předem považovali za jednoho z favoritů klání.
V osudovém období převezme od pátku předsednictví Evropské unii na půl roku Slovensko. Zemi navštíví předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a další členové komise.
Světové trhy se mezitím jen pomalu vzpamatovávají z turbulencí, které minulý týden vyvolalo britské referendum o budoucnosti Británie v EU. Právě toto hlasování, v němž Britové rozhodli o odchodu z unie, otřáslo i britskou politickou scénou.
O brexitu jedná Poslanecká sněmovna České republiky. Premiér Bohuslav Sobotka odmítl hlasy, podle nichž by mělo Česko po vzoru Velké Británie vystoupit z Evropské unie. Česká republika je i kvůli hospodářským vztahům zemí, jejíž budoucnost je nutné vidět v unii, nikoli mimo ni, řekl Sobotka dnes před poslanci.
Soudí také, že základní dvouletá lhůta nemusí stačit pro vyjednávání podmínek pro odchod Britů z unie. Jednání s Brity nezačnou podle premiéra dřív než na podzim, když odstupující britský premiér David Cameron nechal oficiální oznámení o vystoupení na svém nástupci.
On-line reportáž
Celkově za červen index i kvůli britskému referendu poklesl o 9,6 procenta, což je největší propad od května roku 2012.
Ostatní banky zatím úvěry poskytují, ale nabádají klienty k opatrnosti.
"Začínám si myslet, že nejistota má své náklady a že musíme pokročit a aktivovat článek 50 do září nebo října. Možná ne zítra, ale bez odkladu," řekl o zahájení procesu odcházení z EU šéf protiunijní strany UKIP francouzskému listu Le Figaro.
Novinářům to řekl slovenský premiér Robert Fico, jehož země přebírá vládu nad EU v pátek.
Důvodem je rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii, řekla asistentka ředitele oddělení MMF pro Evropu Enrica Detragiacheová. V posledním hodnocení dokončeném před britským hlasováním o odchodu z EU MMF mírně zvýšil svůj výhled růstu Německa na letošní rok na 1,7 procenta z předchozích 1,5 procenta.
"Uprchlická krize byla doposud největším problémem Evropy, ale nyní hraje klíčovou roli brexit," tvrdí.
Evropská centrální banka nebude pospíchat s uvolněním své měnové politiky v reakci na rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Úlevou pro banku je klidnější reakce na trhu, než se čekalo. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na několik zdrojů.
Americký prezident Barack Obama je přesvědčen, že světové trhy se už mírně vzpamatovaly po britském hlasování o odchodu z Evropské unie a světová ekonomika se v brzké době stabilizuje. Šéf Bílého domu je ale znepokojen z ohrožení dlouhodobého růstu, "pokud k brexitu skutečně dojde".
"Dokážu si představit, že některé části, které jsou dnes členy Spojeného království, se odtrhnou a další zůstanou," řekl Fabian Picardo již v úterý BBC. "Postavení obyvatel Gibraltaru je takové, že jsme možná ještě jasněji než Skotové vyjádřili, že bychom i nadále měli mít přístup k jednotnému trhu a Evropské unii," dodává záhy. Picardo zatím odmítá návrhy ze strany Španělska, které by chtělo území získat pod vlastní správu. Místo toho se snaží navázat spojenectví se Skotskem. Kvůli tomu jednal se skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou.
Británie může přistoupit ke kompromisům, mimo jiné i k platbám do rozpočtu Evropské unie, aby si po odchodu z EU udržela přístup na unijní trh, o ústupcích v otázce kontroly přistěhovalectví ale diskutovat nebude, prohlásil šéf protievropské strany UKIP Nigel Farage v rozhovoru pro Le Figaro.
Zájemců o křeslo odcházejícího britského premiéra Davida Camerona přibývá. Oficiální kandidaturu již ohlásili ministr spravedlnosti Michael Gove, mynistryně energetiky Andrea Leadsomová a ministryně vnitra Theresa Mayová. Mezi horké favority patří i bývalý londýnský starosta Boris Johnson. Do vypršení termínu pro kandidaturu zbývají necelé tři hodiny.
Po referendu se čím dál častěji hovoří o možných předčasných parlamentních volbách, které by se mohly uskutečnit letos v říjnu. To ale odmítá Theresa May, jedna z uchazečů o premiérské křeslo. Podle ní nový předseda Konzervativní strany nemusí hlasování uspořádat až do řádného termínu, tedy do roku 2020.
Premiér David Cameron se během svého čtvrtečního vystoupení před poslanci opřel do lídra labouristů Jeremyho Corbyna. Vyzval ho, aby rezignoval. "Řekl bych, proboha, člověče, odejdi," uvedl doslova v reakci na fakt, že Corbynovi většina labouristických poslanců v úterý vyslovila nedůvěru.
"For heaven's sake man - go!" - David Cameron to Jeremy Corbyn at #PMQs https://t.co/5JaGE7DaOc
— DailySunday Politics (@daily_politics) June 29, 2016
Nejvážnější vyzyvatel Borise Johnsona v boji o premiérské křeslo, Michael Gove, se původně premiérem stát nechtěl. "Opakovaně jsem prohlásil, že nechci být premiérem. To byl vždy můj názor. Ale události od minulého čtvrtka na mě vážně dolehly," uvedl Gove. "Neochotně jsem si uvědomil, že Boris Johnson nemůže poskytnout takové vedení a sestavit takový tým, který by zvládl nadcházející úkoly," vysvětluje svou kandidaturu.
Spekulace, že kandidatura Michaela Govea může být pro Borise Johnsona velký problém, se začínají naplňovat. Konzervativní poslanec Michael Fabricant oznámil, že svoji podporu přesunuje z Johnsona právě na Govea.
I am transferring my support to Michael Gove for the leadership of the @Conservatives and Prime @Number10gov. pic.twitter.com/C8yUvy9mhg
— Michael Fabricant (@Mike_Fabricant) June 30, 2016
Index londýnské burzy FTSE 100 se z brexitu rychle vzpamatoval a blíží se nejvyšším hodnotám letošního roku. Na dosavadní maximum z 20. dubna ztrácí jen necelé procento. Pro zahraniční investory je to ale dobrá zpráva jen částečně, protože se do jejich výnosů kromě hodnoty akcií promítá také kurz libry. Britská měna přitom ve srovnání s předvečerem brexitu zůstává o více než deset procent slabší.
Upozorňujeme, že s podporou jednotlivým kandidátům je to jako s kurzem britské libry – situace se mění každou minutu.
#ToryLeadership Latest Numbers
— Guido Fawkes (@GuidoFawkes) June 30, 2016
Boris Johnson34
Theresa May36
Michael Gove3
Stephen Crabb19
Liam Fox6
Andrea Leadsom2
Helmut Kohl varuje před příliš tvrdým postupem EU vůči Británii. Bylo by obrovskou chybou, kdyby Evropa práskla dveřmi, řekl německému deníku Bild. Vyzval, podobně jako současná šéfka německé vlády Angela Merkelová, ke klidnému postupu. Evropa si teď musí dát přestávku, jeden krok poodstoupit a pak jít zase dva kroky dopředu, v takovém tempu, které je pro členské země proveditelné, soudí bývalý německý kancléř.
Boris Johnson nejspíš netušil, že se proti němu v boji o vedení konzervativců postaví i Michael Gove. Přišlo to úplně jako blesk z čistého nebe," řekl editorovi BBC Normanu Smithovi.
Vystoupení Spojeného království z Evropské unie může mít za následek rozpad Commonwealthu. Australští konzervativci, inspirovaní svými britskými kolegy, již nesměle volají po Ausexitu. Podobné nálady je možné vypozorovat i v Hongkongu.
#Brexit unexpected consequences: Will it trigger Australian independence? https://t.co/keUIxUQex7 pic.twitter.com/zsEvliCZls
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) June 30, 2016
Doplnilo tak již dosud známé čtyři priority v oblasti ekonomiky či migrace. "Summit v Británii změnil situaci, protože vznikla potřeba reagovat na britské referendum. Je to jedno velké téma, které bude přítomné ve všech jednáních," uvedl šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák.
Po několikaminutové řeči oznámil, že nebude kandidovat. Předtím mimo jiné uvedl, že rozhodnutí lidu opustit EU "vášnivě podporuje". "Není to krize, ale chvíle naděje pro Británii," řekl zastánce brexitu, dosud považovaný za jednoho z favoritů na nástupnictví po Cameronovi v čele britských konzervativců i vlády.
"That person cannot be me," @BorisJohnson rules himself out of #Toryleadership race https://t.co/K6pbNn362q https://t.co/fhkLY57nmh
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 30. června 2016
Fáze 1: Do boje o předsednické křeslo může zasáhnout každý, kdo získá podporu alespoň dvou konzervativců v parlamentu.
Fáze2: V případě, že je počet takto navržených kandidátů vyšší než dva, vzejde finální dvojice soků z hlasování všech konzervativců zasedajících v britském parlamentu.
Fáze 3: O novém předsedovi následně rozhodne členská základna konzervativní strany v korespondenčním hlasování.
Podle aktuálních preferencí mají největší šanci dostat se do závěrečné fáze Michael Gove a Theresa Mayová.
"Po konzultacích s kolegy a s ohledem na situaci v parlamentu jsem dospěl k závěru, že tou osobou nemohu být já," řekl však dnes Johnson o premiérské kandidatuře. Stejným překvapením bylo dnes rozhodnutí ministra spravedlnosti Michaela Govea ucházet se o stejný post. Gove přitom až do středy podporoval Johnsonovu kandidaturu.
Here now are the official runners and riders (candidates, proposers, seconders) as announced by the 1922 Committee. pic.twitter.com/QZsVjYu1OH
— Michael Fabricant (@Mike_Fabricant) 30. června 2016
#Pound extends gain as Boris Johnson rules out #ToryLeadership bid https://t.co/rnY6A4CmEE via @markets pic.twitter.com/Baf0v48bvn
— Zoe Schneeweiss (@ZSchneeweiss) June 30, 2016
"Zkonstruoval největší ústavní krizi v poválečné historii, ale nenabídl své jméno, aby ji uklidnil? Jaký hlupák," napsal například profesor politických věd na Manchesterské univerzitě Rob Ford.
Boris engineered the largest constitutional crisis in post-war history but won't even put his name forward to clear it up?
— (((Rob Ford))) (@robfordmancs) June 30, 2016
What. A. Prat.
Chaos nepanuje jen mezi konzervativci, turbulence zachvátily i vedení labouristů. Současnému lídrovi strany Jeremymu Corbynovi na začátku týdne většina jeho stranických poslanců vyjádřila nedůvěru. Někdejší stínová ministryně obchodu Angela Eaglová měla podle dosavadních zpráv ještě dnes Corbyna vyzvat k boji o předsednictví. Tak rychle k tomu ale podle editora listu Huffington Post zřejmě nedojde.
Source close to Angela Eagle confirms no launch today but she is DEFINITELY running. "Today's a day for the Tories. But she will stand"
— Paul Waugh (@paulwaugh) June 30, 2016
Nejistota kolem chystaného vystoupení Británie z Evropské unie zbrzdí v krátkodobém výhledu hospodářský růst Británie i zbytku Evropy a zasáhne i globální ekonomiku. Počítá s tím Mezinárodní měnový fond (MMF).
Britská centrální banka během léta zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu domácí ekonomiky, jejíž vyhlídky se po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii zhoršily. Uvedl to dnes guvernér banky Mark Carney. Britská libra poté výrazně oslabila vůči americkému dolaru, zatímco britské akcie rozšířily své zisky.
"Rozhodnutí britských občanů mě neteší a lituji toho, že Velká Británie odchází. Je to země, která pro nás byla v dobách komunismu příkladem západní demokracie," uvádí český premiér Bohuslav Sobotka k brexitu.
Britské rozhodnutí neznamená konec Evropské unie, tvrdí premiér Bohuslav Sobotka. Zbylých 27 členských zemí jasně potvrdilo, že má zájem v tomto unikátním projektu mírové spolupráce pokračovat. Ani to neznamená konec vztahů a kooperace mezi EU a Velkou Británií, uvedl.
Jednání určitě nezačnou dříve než na podzim, protože nástupce premiéry Camerona dosud není zvolen. Nejméně dva roky Velká Británie zůstává členem EU. Bezprostředně se tak nemění podmínky pro nás vzájemný obchod, cestování, ani příspěvek do evropského rozpočtu. Nemění se ani práva českých občanů, kteří žijí v Británii.
Píše naše zpravodajka Lucie Stuchlíková ze sněmovny.
Premiér připomněl, že se kampaň za vystoupení z EU obrátila proti ekonomickým migrantům z východních zemí, včetně Čechů. "Žádáme, aby proti tomu britská vláda zasáhla. Naši občané mají mít v Británii stejná práva, jako mají Britové u nás. Nezaslouží si, aby byli terčem kampaní vedených populisty nebo nacionalisty," uvedl Sobotka.
Česko se prý bude snažit v odchodu Britů z Unie najít nějaká pozitiva. Například při oslovování firem, které budou chtít přesunout své sídlo z Anglie do jiných evropských zemí.
Píše naše zpravodajka Lucie Stuchlíková ze sněmovny.
Podle Sobotky se Evropská unie musí změnit, pokud chce ustát pokusy o její demontáž. "Musí být akceschopnější a méně byrokratická. Musí mít mnohem silnější ochranu vnější hranice, mít schopnost zastavit nelegální migraci," uvedl premiér.
Píše naše zpravodajka Lucie Stuchlíková ze sněmovny.
Premiér navrhuje, aby se posílila role Evropské rady, kde sedí političtí zástupci jednotlivých členských zemí. "Není možné, aby byl její vliv umenšován ve srovnání s Evropskou komisí nebo parlamentem. Změny v Unii musí mít pod kontrolou občanské státy," dodal Sobotka. Premiér zakončil svůj projev prohlášením, že členství v Unii je prioritním národním zájmem České republiky.
Píše ze sněmovny naše zpravodajka Lucie Stuchlíková.
Prostor teď dostanou jednotliví poslanci. "Navrhuji usnesení, že poslanecká sněmovna vyzývá Jean-Claude Junckera k rezignaci na post šéfa Evropské komise. Že vyzývá k jednání k návratu stavu Unie před Lisabonskou smlouvu a k vypsání referenda o vystoupení republiky z Evropské unie," řekl poslanec Úsvitu Marek Černochu. Poslanec Bohuslav Chalupa z hnutí ANO zkritizoval premiéra, že jeho projev byl nekonkrétní a neobsahoval jasná řešení.
Píše ze sněmovny naše zpravodajka Lucie Stuchlíková.
Předseda ODS Petr Fiala si myslí, že k reformě EU bude potřeba znovuotevření některých smluv. "Pokud myslíte slova o nutnosti reformu vážně, budete si muset zvyknout na myšlenku, že se to bude muset dotýkat složitých věcí, jinak to žádná reforma nebude," uvedl Fiala.
Píše ze sněmovny naše zpravodajka Lucie Stuchlíková.
Snaha o rychlý "rozvod" Evropské unie s Británií a o urychlené nalezení vize dalšího směřování evropské integrace je sice pochopitelná, ale nebezpečná. V příspěvku uveřejněném v dnešním vydání listu The Financial Times to uvedl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle něj je dočasná nejistota lepší než špatná a nezvratná rozhodnutí. Část viny na výsledku hlasování v britském referendu nesou i evropské instituce, uvedl český šéfdiplomat.
Boris Johnson byl jednou z vůdčích osobností kampaně za vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Dokonce byl favoritem na příštího britského premiéra. Pro mnoho lidí byla taková vidina nepředstavitelná. Ve zmatku a strachu z toho, co Británii mimo EU čeká, se na něj snesla vlna rozhořčení a zloby voličů. Boris Johnson pak udělal něco, co mu pro změnu neodpustí jeho příznivci - kandidaturu vzdal. O jeho veletočích píše Simona Fendrychová.
Premiér Sobotka se nebrání tomu, aby vznikla poslanecká skupina, která bude řešit postup Česka k brexitu. Už před třemi dny Sobotka oznámil, že taková skupina vznikne v rámci vlády a povede ji tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. "Pojďme vytvořit poslaneckou pracovní skupinu nebo rozšiřme tu vládní a využijme ty dva měsíce, abychom vydefinovali oblasti, kde se shodneme," nabídl Sobotka poslancům.
"Tento pokus najít společnou řeč je podle mého názoru nezbytný. Hlásíme se do té debaty s konstruktivním přístupem," pochválil premiéra šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.
Píše naše zpravodajka Lucie Stuchlíková ze sněmovny.
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes snížila rating dlouhodobých závazků Evropské unie o jeden stupeň na úroveň AA z AA+. Reagovala tak na výsledek referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU.
"Úkolem české politiky v Bruselu by mělo být tlumit emoce. Vztahy by měly zůstat co nejužší, nemělo by nastat potrestání vzpurných Britů. Je to velký úkol pro českou diplomacii i vládu," řekl na plénu bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česko podle něj může přispět unikání zkušeností z minulosti, kdy se poklidně rozdělilo Československo.
Píše naše zpravodajka Lucie Stuchlíková ze sněmovny.
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Bratislavě řekl, že věří v úspěch nadcházejícího slovenského předsednictví v Evropské unii. Slovensko bude od pátku půl roku předsedající zemí v Radě EU. Podle slovenského premiéra Roberta Fica se chtějí Slováci zaměřit na pozitivní témata a přiblížit evropskou agendu občanům. Slovensko přebírá předsednictví ve stínu výsledků britského referenda, ve kterém voliči rozhodli o odchodu země z unie a které odstartovalo debatu státníků o další podobě evropského bloku.
Dnešní překvapivé oznámení hlavní tváře brexitu Borise Johnsona, že nehodlá usilovat o premiérský post, by mohlo vést až k zastavení procesu odchodu Británie z Evropské unie. "Amatérismus představitelů brexitu, kteří zjevně nepředvídali svůj úspěch ani zmatek vyvolaný referendem 23. června, vzbudil naději britských zastánců setrvání země v unii, že lze zabránit rozchodu se starým kontinentem," uvedl na svém webu francouzský politický týdeník L´Express.
Máme příležitost vyjednat si výjimku z přijetí eura nebo společné azylové a migrační politiky. Byla by velká chyba tuto šanci propásnout.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 30. června 2016
Britské akcie dnes opět výrazně zpevnily a jejich index FTSE 100 uzavřel na letošním maximu. Náladu na trhu podpořily výroky guvernéra britské centrální banky Marka Carneyho, který řekl, že britská ekonomika bude zřejmě potřebovat další stimulační opatření. Hlavní index britských akcií tak už smazal veškeré ztráty, které utrpěl po referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z EU.
O více než 400 procent vzrostl v týdnu po referendu o setrvání v Evropské unii počet zločinů z nenávisti, které lidé v Británii policii nahlásili prostřednictvím on-line formulářů. Mezi hlášenými trestnými činy bylo i několik xenofobních útoků, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na policii. Vyplnění on-line formuláře je v Británii jedním z možných způsobů, jak nahlásit policii trestný čin. Zločinů z nenávisti tímto způsobem lidé v Británii od minulého čtvrtka, kdy se konalo referendum o setrvání země v evropském bloku, nahlásili celkem 331. Týdenní průměr před referendem přitom činil 63 činů, uvedla mluvčí policie Sara Thorntonová. Zveřejněná data podle agentury Reuters potvrzují informace o množících se útocích proti muslimům a občanům zemí střední a východní Evropy.
Vážení čtenáři,
děkujeme za pozornost, dnešní on-line reportáž končí. Další vývoj situace okolo brexitu budeme i nadále sledovat.
Redakce HN.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist