Německo svolalo na sobotu summit šesti zakladatelských zemí Evropské unie, které se shodly na tom, že proces odchodu Británie by měl začít co nejdříve. Zároveň ale ve Velké Británii vznikla petice za nové referendum, kterou už podepsalo dva a půl milionu britských občanů.
V následujících dnech chce nicméně šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier o sobotních rozhovorech Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska zpravit Baltské země a státy Visegrádu.
- Dá se brexit ještě zastavit? 12 otázek a odpovědí.
- Jak vydělat na brexitu? Zkuste Unipetrol nebo libru
- Rozhodli o nás lidé z polí, zlobí se Londýn
- Koruna brexit ustála na výbornou
- Sedláček: Odchod z EU je jako zrušení školství
- Stropnický: Přišel čas politických dobrodruhů
Výsledek referenda nevyvolal oživení odstředivých sil jen v rámci unie, nýbrž i v samotném Spojeném království. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová oznámila, že chce udržet Skotsko v EU a chystá další referendum o skotské nezávislosti.
Londýn dokonce přišel s peticí, v níž požaduje nezávislost a setrvání v EU. Španělsko dává navíc najevo poměrně hlasitě, že chce získat kontrolu nad Gibraltarem. "Španělská vlajka vlající na Gibraltaru je mnohem blíž než kdykoliv předtím," uvedlo tamní ministerstvo zahraničí. Na Gibraltaru přitom pro setrvání v unii hlasovalo 96 procent tamních obyvatel.
V úterý se bude konat summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie, kterého se ale již nezúčastní britští zástupci.
Británie je pro Česko čtvrtým největším exportním trhem a 13. největším trhem z hlediska dovozu.
On-line reportáž
Situaci okolo odchodu Velké Británie z Evropské unie sledujeme on-line.
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz označil za skandální, že britský premiér David Cameron nehodlá odstoupit z funkce dřív než v říjnu. Podle Schulze Cameron "drží celý (evropský) kontinent jako rukojmí", napsala agentura AFP.
Představitelé Evropské unie v pátek vyzvali Camerona, aby co nejdříve zahájil jednání o odchodu Británie z Evropské unie poté, co britští voliči ve čtvrtečním referendu podpořili brexit.
Na čtvrt milionu Britů již podepsalo petici, v níž vyzývají k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii.
"My, níže podepsaní vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum," uvádí se v petici.
"Britové musejí nést následky své volby," prohlásila v pátek starostka Calais Natacha Bouchartová. "Jsme nyní v silné pozici, abychom prosadili náš požadavek na přehodnocení dohody, a vyzýváme prezidenta (Françoise Hollandea), aby uplatnil svůj vliv," dodala.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault to ale odmítl a prohlásil, že hranice Francie s Británií zůstanou pro migranty na francouzské půdě.
Brexit, a sign of anti-elite revolt: analysts https://t.co/Vm6hNJSTL2 pic.twitter.com/6mE1XpOfAo
— AFP news agency (@AFP) 25. června 2016
V pátek poté, co výsledky ukázaly, že ve čtvrtečním referendu zvítězili přívrženci brexitu, se po celé Británii uskutečnila řada demonstrací. Množství nespokojenců se v Londýně sešlo před budovou, v níž sídlí bulvární list The Sun, který podporoval odchod Británie z Evropské unie. Na místo byly vyslány policejní posily.
Protestující provolávali "Nechceme hranice! Nechceme Borise!". Nejviditelnější představitel kampaně vyzývající Brity k opuštění unie, bývalý starosta Londýna Boris Johnson je považován za možného nástupce premiéra Davida Camerona.
Francouzský list Libération s příznačným obrázkem na první straně ukazuje, co si myslí o brexitu a vyhlídkách bývalého londýnského starosty Borise Johnsona stát se premiérem.
A la une de @libe ce week-end : «Good luck»https://t.co/BPDFO3GN03 pic.twitter.com/fDEMEFfPZK
— Libération (@libe) 24. června 2016
Ministři zahraničí šesti zakládajících zemí evropských společenství budou v sobotu dopoledne jednat v Berlíně o důsledcích britského rozhodnutí vystoupit z Evropské unie. Německo a Francie by chtěly předložit společný návrh toho, kudy by se měla unie dál ubírat.
Brexit způsobí Británii, Evropě i zbytku světa rozsáhlé hospodářské šoky, varoval podle BBC ekonom a bývalý šéf amerického Fedu Alan Greenspan.
Ve včerejším telefonátu s britským premiérem Davidem Cameronem vyjádřil prezident USA Barack Obama lítost, že se Cameron rozhodl odstoupit. Podle Bílého domu označil Camerona za "důvěryhodného partnera a přítele". Kromě toho jej ujistil, že si Velká Británie a Spojené státy americké navzdory výsledku referenda zachovají "zvláštní vztah".
Ratingová agentura Moody´s změnila výhled úvěrového hodnocení Velké Británie ze stabilního na negativní. Zástupci agentury podle BBC uvedli, že kvůli poklesu růstu v následujících letech čekají zvýšenou nejistotu, pokles důvěry a nižší útratu i investice. Zemi ale nadále zůstává její rating Aa1, který je druhý možný nejvyšší.
Podle jejího ekonoma Davida Kocourka HDP příští rok poroste jen o 2,3 procenta namísto očekávaných 2,5 procenta. Nová předpověď obsahuje i nižší inflaci. Spotřebitelské ceny by tedy měly letos vzrůst o 0,5 procenta, požadovaných dvou procent by měla inflace dosáhnout až na konci příštího roku.
"Odhlasovaný Brexit také zvyšuje zásadním způsobem pravděpodobnost, že Česká národní banka by mohla odložit konec režimu kurzového závazku až do roku 2018," upozorňuje Kocourek.
Podle serveru Politico už více než půl milionu Britů podepsalo online petici, ve které žádají o opakování referenda. Kvůli obrovskému náporu web dokonce na čas zkolaboval.
Do sobotního dopoledne o druhé referendum zažádalo 520 tisíc lidí. To je více než pětinásobek hlasů, které jsou potřeba, aby se věcí zabýval parlament.
Autoři petice žádají, aby se referendum opakovalo v případě, že pro Brexit, nebo proti němu bude hlasovat méně než 60 procent voličů. Nejvíce podpisů se sešlo v Londýně.
More than 500,000 sign petition for second EU referendum https://t.co/TXJaHCC64M pic.twitter.com/uhflttGC2J
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) 25. června 2016
Kromě toho se v pátek objevila petice za nezávislost Londýna a jeho setrvání v Evropské unii navzdory výsledkům referenda. Tu do sobotního dopoledne podepsalo více než 99 800 osob.
"Londýn je mezinárodní město a chceme zůstat v srdci Evropy," uvádí autor petice. "Čelme tomu - zbytek země s námi nesouhlasí. Tak raději se dohodněme na oficiálním rozvodu," dodává.
"Je teď zásadní, abychom našli jakékoliv řešení, díky němuž si Skotsko nadále zajistí své členství v Evropské unii," řekl pro BBC poslanec za Skotskou národní stranu Pete Wishart.
Pravděpodobně tak podle něj dojde již k druhému referendu za nezávislost Skotska na Spojeném království - první se konalo v září 2014.
"To, co se nyní stalo je demokraticky nepřijatelné," hodnotí Wishart výsledek čtvrtečního referenda. Přímo ve Skotsku přišlo k volbám 67,2 procenta voličů a 62 procent z nich hlasovalo pro setrvání v unii. "Jsme tlačeni z EU proti naší vůli," tvrdí.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se obává, že po Británii budou následovat další referenda o setrvání v EU i v dalších členských zemích. Řekl to v rozhovoru, který poskytl německému bulvárnímu deníku Bild.
Populisté podle něj "obyčejně nevynechají jedinou příležitost, aby nadělali spoustu povyku kvůli tomu, aby získali nové příznivce pro svou protievropskou politiku".
Vývoj v Británii ale může tyto hlasy rychle utišit, věří Juncker. "Může se totiž rychle ukázat, že se Británii vedlo v EU lépe - hospodářsky, sociálně i zahraničněpoliticky," uvedl.
Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie postavilo Brusel i před otázku, kam se přesune sídlo vlivné Evropské lékové agentury (EMA), které dosud bylo v Londýně.
V Británii jako nečlenské zemi EU nebude moci zůstat a řada států se už nyní snaží lobbovat za to, aby mohli agenturu hostit, například Itálie, Švédsko či Dánsko.
Podle Reuters zatím není jasné, jestli Británie zůstane do EMA zapojena. Taková možnost existuje, pokud by získala i po odchodu z EU přístup na společný evropský trh. Kdyby Britové ze systému vypadli, pocítí to podle Reuters tamní pacienti. Mohlo by se například stát, že budou déle čekat na léky, protože firmy budou dávat přednost silnějšímu evropskému trhu.
So many people are signing the petition for a second #EUref the government site has crashed https://t.co/jsUexLgj6p pic.twitter.com/DU8fNC7KQH
— The Independent (@Independent) 24. června 2016
#SinnFein v #SeverniIrslo vyhlasilo,ze vlada v Londyne ztratila mandat reprezentovat tamni obyvatele. #spojeneIrsko #Brexit
— Tomáš Zdechovský (@TomZdechovsky) 25. června 2016
A to z toho důvodu, aby se co nejvíce omezila nejistota. Řekl to člen Rady guvernérů Evropské centrální banky François Villeroy de Galhau pro rozhlasovou stanici France Inter.
Londýnské City podle něj navíc hrozí, že kvůli ztrátě přístupu na evropský trh přijde o sídla světových bank. "Je tu jistý precedens, norský model příslušnosti k evropskému hospodářskému prostoru, ale ten by Británii dovoloval přístup na jednotný trh jen v případě, pokud by respektovala všechna unijní pravidla," uvedl člen rady ECB. Podle něj by ale šlo o naprosto paradoxní situaci, protože Británie by musela dodržovat pravidla, kvůli kterým EU opustila.
Britská agentura YouGov se v průzkumu o Brexitu netrefila. Zde najdete 5 okolností, které způsobily rozdíl mezi průzkumem a volebním výsledkem.
Podle agentury Bloomberg přišlo 400 nejbohatších lidí světa kvůli Brexitu za jediný den o 127,4 miliardy dolarů. Miliardáři tak ztratili 3,2 procenta svého čistého jmění. O největší částku - více než šest miliard dolarů - přišel nejbohatší muž Evropy Amancio Ortega.
Gold hits 2-year high after #Brexit vote - and the fallout will only bring more gains https://t.co/0gXytWY9WS pic.twitter.com/tAYlq8ukba
— Bloomberg (@business) 25. června 2016
Proces odchodu Británie z Evropské unie by měl začít co nejdříve, shodla se v sobotu v Berlíně šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství. Období nejistoty podle nich nemůže trvat dlouho, Evropa se potřebuje nyní soustředit na sebe. Členové unie tak dále zvyšují tlak na Británii, aby s oficiální žádostí o vystoupení z osmadvacítky neváhala.
"Respektujeme rozhodnutí Británie o vystoupení z EU, ale požadujeme, aby Evropa byla také respektována," uvedl na tiskové konferenci po setkání francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.
Je to podle něj nyní zodpovědnost britského premiéra Davida Camerona, který s referendem přišel, a nyní také musí žít s následky rozhodnutí Britů.
Krajně pravicová slovenská parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) oznámila, že začne se sběrem podpisů za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie. Více se dočtete zde.
Petition calling for a second EU Referendum tops one million signatures #EUrefhttps://t.co/LzWgON713i pic.twitter.com/AUFuJMTz2Q
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 25. června 2016
"Kabinet se shodl, že podnikneme kroky pro to, abychom jej uzákonili," řekla premiérka skotského parlamentu a předsedkyně Skotské národní strany Nicoly Sturgeonové.
Skotská vláda také odsouhlasila vznik expertního panelu, který se bude zabývat tím, co je třeba udělat pro zachování skotského členství v EU. Stejně tak chce dál kabinet propagovat Skotsko jako atraktivní místo pro obchod a lákat podnikatele.
Britský eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill v souvislosti s rozhodnutím o Brexitu na svoji pozici rezignoval. K odchodu jej za poslední den vyzvalo již několik europoslanců, kteří kritizovali, že by na finanční stabilitu měl dohlížet právě zástupce Británie, která z EU vystoupí.
"Nemyslím si, že by bylo správné, abych pokračoval jako britský komisař, jakoby se nic nestalo," uvedl.
Tamní vláda je podle předsedkyně Skotské národní strany pyšná na všechny, kteří hlasovali pro setrvání v EU, a zároveň zklamaná z výsledků v celé Británii. Na rozdíl od "zmatků" v Anglii má ale podle ní Skotsko stabilní kabinet.
Část projevu Nicoly Sturgeonové si můžete poslechnout zde:
.@NicolaSturgeon: Cabinet expressed pride in Scotland's #EUref vote, but deep disappointment in UK-wide Leave result https://t.co/iSE8GOy0qh
— Sky News (@SkyNews) 25. června 2016
Německá kancléřka Angela Merkelová očekává, že Británie bude chtít výsledky referenda o vystoupení z Evropské unie naplnit a že to nebude trvat věčně. Krátká prodleva před oficiálním podáním žádosti o vystoupení pro ní ale není problém.
"Vycházím z toho, že v určitý okamžik Evropské unii, lépe řečeno Evropské radě podle článku 50, přijde oznámení, že (Británie) chce vystoupit z Evropské unie. Na to teď počkáme," uvedla Merkelová. "Věc se má tak, že si to musí rozhodnout Británie," řekla také s tím, že krátký prostoj jí nestojí za boj.
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová chce v příštích dvou týdnech pozvat unijní diplomaty působící ve Skotsku na summit do své oficiální rezidence v Edinburghu. Má v plánu tím zahájit diskuse s Evropskou unií, aby "ochránila vztah Skotska s EU".
Kvůli zvýšené poptávce došly na poště v Belfastu formuláře na žádosti o irský pas.
A sign in a Belfast post office #Brexit pic.twitter.com/gYRZj1o4Fv
— Brexit Watch (@BrexitWatch) 25. června 2016
Británie představuje pro Německo třetí nejdůležitější odbytiště. Jeho vývoz na ostrovy v posledních letech značně rostl. Brexit proto pro německé firmy, které v Británii zaměstnávají skoro 400 tisíc lidí, znamená těžké zklamání. Německo se bude po brexitu snažit co nejvíce omezit škody, které vystoupením Británie vzniknou nejen jí, ale i ostatním zemím.
Agendu po odstupujícím britském eurokomisaři Jonathanu Hillovi převezme místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis z Lotyšska (uprostřed).
Francouzský prezident François Hollande, jehož země byla jedním ze zakládajících členů evropských společenství, se dnes sešel na krizovém jednání o následcích brexitu s předsedy francouzských politických stran. Na neformální schůzce se večer setká také s italským premiérem Mateem Renzim.
Britové otevřeli Pandořinu skřínku, je to začátek konce Evropské unie, říká Tomáš Sedláček https://t.co/aQSaRJR7WZ pic.twitter.com/nIsBSIbkmH
— DVTV (@DVTVcz) 25. června 2016
Světoví tenisté na Wimbledonu pocítili na vlastní kůži dopad Brexitu. Pokles hodnoty libry je připravil na odměnách až o tisíc eur za noc. Smutné to bylo především pro ty hráče, kteří nastoupili ve čtvrtek, ale kvůli dešti kvalifikační utkání dotáhli až v pátek, kdy už byla hodnota prize money nižší.
Íránské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii nebude mít žádný vliv na postoj Teheránu k Británii. Prohlášení diplomacie dnes zveřejnila íránská anglicky vysílající televize Press TV s tím, že "Írán respektuje hlasování britského lidu o odchodu z Evropské unie".
Marian Kotleba na videu vyzývá Slováky, aby podepisovali petici pro Slexit.
V Bratislavě dnes demonstrovala krajní pravice i odpůrci extremismu. "Blíží se den, kdy si naši vlast vezmeme zpět do vlastních rukou. Tak jako Britové oslavují červnové datum, tak den, kdy si vezmeme moc do našich rukou, bude dnem naší nezávislosti. Brexit je jen začátek. Evropské unii v takovéto podobě zvoní umíráček," prohlásil před asi 500 lidmi na shromáždění v širším centru Bratislavy předseda občanského sdružení Slovenské hnutí obrody Róbert Švec. Dodal, že Slovensko nepotřebuje více Evropy, ale potřebuje odhodlané vlastence.
Petice, v níž Britové na internetu vyzývají k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii, má téměř již dva miliony podpisů.
Podle ekonoma pracujícího v Británii Ondřeje Kokeše se kampaň na obou stranách na poslední chvíli vyhrotila. V rozhovoru pro HN hovoří také o důsledcích vystoupení Británie z EU. Rozhodovaly v hlasování spíše ekonomické argumenty, nebo strach z nekontrolovatelné migrace?
"Brexit je nemilé překvapení a bude mít dalekosáhlé následky, ovšem nemusí mít pouze negativní vliv. Mohl by pomoci Evropské unii zlepšit její model fungování," říká v rozhovoru Ondřej Tichý z katedry anglistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Tichý je odborníkem na anglickou historii a literaturu a dění po referendu sleduje přímo v Londýně.
V britských médiích se rozšířilo nové slovo "bregret". Vyjadřuje frustraci některých voličů, kteří hlasovali pro brexit, ačkoli ve skutečnosti s odchodem Británie z EU nepočítali, a nyní jsou zaskočeni. Podle serveru Independent.co.uk mnozí voliči považovali svůj hlas pro brexit za ryze protestní.
Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zatím jen vyzvala vedoucí představitele EU, aby podali v důsledku hlasování o Brexitu demisi. Zároveň varovala, že může také usilovat o referendum, pokud se EU nereformuje. FPÖ má nyní nejvyšší podporu mezi rakouskými voliči, podle průzkumu z minulého týdne by ji volilo 34 procent lidí.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v sobotu odpoledne řekl, že lituje odstoupení britského eurokomisaře Jonathana Hilla. "Chtěl jsem, aby se britský komisař zabýval finančními záležitostmi na znamení mé důvěry v členství Británie v Evropské unii. K mé velké lítosti se tato situace nyní mění," dodal.
Po ukončení hlasování je na premiérovi Davidu Cameronovi, aby rozhodl, kdy začít uplatňovat článek 50 Lisabonské smlouvy, který znamená formální oznámení rozhodnutí z EU odejít. Někteří stoupenci brexitu argumentují tím, že jen pouhá hrozba odchodu z EU po hlasování o brexitu stačí k tomu, aby byla mnohem snadněji vyjednána lepší smlouva mezi Londýnem a Bruselem. Ta by pak byla předložena voličům ve druhém referendu o členství v EU. Premiéra rovněž nic právně nezavazuje k tomu, aby se začal řídit článkem 50 Lisabonské smlouvy. Teoreticky mohl ignorovat veřejnost a rozhodnutí o brexitu přehlížet. Cameron již nicméně několikrát slíbil, že se výsledkem hlasování bude řídit, uvedl The Guardian.
Britská média spekulují o tom, že lídrem snahy zastavit Borise Johnsona na cestě do premiérského křesla a sjednotit rozhádanou Konzervativní stranu by mohla být ministryně vnitra Theresa Mayová. Guardian upozorňuje, že Johnson zdaleka není jasným kandidátem konzervativců na nástupce Davida Camerona, a to ani mezi zastánci brexitu uvnitř strany.
Britští diplomaté informovali své evropské kolegy o tom, že Británie hodlá upustit od předsednictví EU, které měla země převzít od Malty v červenci 2017. Serveru Politico to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
Kdyby v britském referendu hlasovalo stejné procento mladých voličů jako u lidí nad 65 let, Británie by zůstala v EU, říkají analytici.
Just doing some analysis that suggests if same % of young had voted as over 65s we would still be in EU...
— Ben Page, Ipsos MORI (@benatipsosmori) 25. června 2016
Předseda labouristů Jeremy Corbyn dnes řekl, že Británie musí na výsledek referenda reagovat "klidně a racionálně" a Brity rozdělené kampaní je třeba opět sjednotit.
Někdejší muž č. 2 Konzervativní strany lord Ashcroft na twitteru chválí Nigela Farage: "Ať už ho milujete nebo nenávidíte, žádný politik podle mého názoru neudělal víc pro uspořádání referenda než Nigel Farage.
Whether you love or hate him I don't believe any politician has done more to get the EU referendum than @Nigel_Farage
— Lord Ashcroft (@LordAshcroft) 25. června 2016
Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Přímý přenos z dění kolem britského referenda a brexitu končí. Téma budeme živě sledovat i zítra.
Redakce HN.
Britové zvolili odchod z Evropské unie. Podívejte se, jaké byly reakce na výsledek hlasování
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist