Tomáš Gatěk, který obchoduje s akciemi globálních rozvíjejících se trhů pro brokerskou skupinu Haitong Securities v londýnské City, říká, že po oznámení výsledků britského referenda zavládl mezi domácími kolegy pocit hrdosti na ostrovní nezávislost. Cizinci naopak podle Gaťka zažívají šok.
Na jedno z nejdramatičtějších rozhodnutí v moderní historii Velké Británie zareagovaly hlavně globální finanční trhy: libra oslabila na nejnižší úroveň od roku 1985 a ztráty zaznamenaly akciové trhy v Asii i Evropě. Propady akcií byly největší u bank, například podíly HSBC ztratily přes čtyři procenta.
Představitelé HSBC, JPMorgan či Morgan Stanley totiž v předchozích týdnech varovali, že odchod země z EU může tyto finanční domy přimět přesunout tisíce zaměstnanců z Londýna do jiných metropolí, například do Paříže nebo Frankfurtu. Zatímco propady na trzích připomněly investorům reakci na finanční krizi z let 2008 a 2009, centrální banky na celém světě vyjádřily odhodlání podpořit uklidnění trhu finančními opatřeními.
Gatěk pracuje v londýnské City už 10 let. Pracoval jako obchodník s akciemi například pro ING, KBC a Banco Espírito Santo.
HN: Jaká je u vás atmosféra? Jak na brexit reagují vaši kolegové?
Co se týče atmosféry, tak naštěstí není tak špatná, jak se v případě brexitu zpočátku čekalo. Mezi místními lidmi je patrná jakási národní hrdost. Všichni to vidí tak, že riziko je teď hlavně na straně EU a eurozóny.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
HN: A jak vnímáte ten páteční ranní propad trhu v Británii a oslabení libry?
Ty poklesy trhu se dají vnímat i jako příležitost k nákupu. Panuje tu teď spíš taková nálada, že ekonomika Británie je dost silná a země to zvládne. Ale v pátek ráno to bylo přece jen hodně velké překvapení. Zatímco u místních to vzbuzuje jakousi národní hrdost a pocit, že Británie vše zvládne sama a lépe, cizinci tady to spíš to vnímají jako šok.
HN: A nebojí se investoři nějakého nekontrolovaného propadu trhů a případně zpomalení ekonomického růstu v celé Evropě, včetně Británie? Nebo dopadů na velké banky, z nichž některé před brexitem hrozily přesunem zaměstnanců z Londýna?
Většina investorů to vnímá spíš jako riziko pro EU a pro euro. Co se týče bank, některé z nich mají většinu byznysu stejně hodně mimo Británii, takže tam může být dopad jen omezený…
HN: A co riziko, že se sníží rating Británie, o kterém se také mluví?
Na to je třeba se dívat relativně, v porovnání s jinými zeměmi. Takové riziko hrozí teď všude v Evropě.
HN: Jaký předpokládáte vývoj na akciových trzích? Jaké jsou podle vás šance, že trhy budou dál klesat a vliv brexitu bude trvat měsíce?
Trhy budou hodně nervózní a předpovídat v tuto chvíli, co bude dál, je hodně těžké. Zatím toho nevíme mnoho o reálných dopadech brexitu. Jestli je tu nějaká příležitost k nákupu, tak zatím maximálně na jeden den.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist