Odpůrci reformy zákoníku práce ve Francii se ve čtvrtek sešli k dalším demonstracím a stávkám. Napětí provází protestní akci v Paříži, kterou úřady nejprve zakázaly a nakonec ji po vyjednávání s odboráři na vymezeném místě povolily. Ještě před protestním pochodem tam policie zadržela 95 lidí, informovala tamní média. Opět se očekává účast desítek tisíc nespokojených občanů.

Vláda a odbory ve Francii se nedohodly, protesty proti reformě zákoníku práce budou pokračovat - čtěte ZDE

Ve francouzské metropoli přišlo dohlížet na protestní pochod nejméně dva tisíce policistů. Demonstranty podezřelé z toho, že s sebou přináší nebezpečné předměty, podrobovali kontrole a 95 z nich zadrželi. Dobrou vůli ve snaze zabránit nepokojům projevily rovněž odbory, které posílily svou vlastní bezpečnostní službu.

Akce se koná ve vymezeném prostoru v okolí náměstí Bastily. Trasa dlouhá téměř dva kilometry vede kolem říčního kanálu a v místě je pouze minimum obchodů, kterým by výlohu ničili nedisciplinovaní účastnici protestu jako při minulé demonstraci v Paříži. Uzavřena byla stanice metra Bastille.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Hrozící zákaz odborové manifestace by byl po několika desetiletích premiérou. Navíc by se ho dopustily úřady za socialistické vlády prezidenta Françoise Hollandea, což by bylo podle komentátorů i reakcí na internetu neslýchané.

Reformu pracovního práva již schválilo Národní shromáždění a nyní ji projednává Senát. Odboráři tvrdí, že reforma nepřijatelně zvýhodňuje zaměstnavatele na úkor zaměstnanců a oslabuje postavení pracujících.

Související