Velkou debatu na stadionu ve Wembley si nenechalo ujít 12 tisíc lidí, kteří sledovali diskusi mezi zastánci brexitu a těmi, kteří chtějí v unii setrvat. Jak se očekávalo, hlavním tématem diskuse se stala imigrace.
V debatě se snažil dostat Brity na svou stranu současný starosta Londýna Sadiq Khan, když mluvil o ekonomických výhodách, které členství Británie v unii přináší. Mluvil o obchodu, zaměstnanosti i nižší cenách v obchodech. Zastánci brexitu v čele s bývalým starostou Londýna Borisem Johnsonem kontrovali tím, že imigranti berou Britům práci, snižují mzdy a navíc ohrožují bezpečnost.
Diskuse se také ubírala směrem k přílišné regulaci ze strany Bruselu. Podle jednoho tábora jsou zaměstnanci mnohem lépe chráněni, dle druhého tábora je takový argument absurdní, neboť na regulace nepotřebuje Británie Brusel.
Debatující se tak snaží před čtvrtečním hlasováním strhnout občany na svou stranu. Poslední průzkumy veřejného mínění v pondělí naznačily, že příznivci setrvání Británie v Evropské unii získali po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové znovu částečně na síle.
Rozdíly jsou ale stále velmi těsné. Průzkum společnosti IG, čerstvě v úterý zveřejněný agenturou Reuters, přisuzuje zastáncům setrvání v Evropské unii 45 procent hlasů a těm, kteří chtějí Brexit, 44 procent.
Náznaky, že voliči se nyní přiklánějí spíš k setrvání Británie v EU, vysvětlil v rozhovoru s HN britský odborník na předvolební průzkumy Matt Singh. "Čím víc se referendum blíží, tím spíše se nerozhodnutí lidé přiklání k hlasování pro status quo," řekl expert.
Americký deník The New York Times upozorňuje, že svému vítězství v referendu nevěří ani samotní stoupenci brexitu. List poukazuje na průzkum společnosti Survation, podle něhož 35 procent stoupenců brexitu předpokládá, že zvítězí zastánci setrvání v EU. Naopak jen 14 procent podporovatelů Británie v EU předvídá svou porážku.
On-line reportáž
Dva průzkumy veřejného mínění v pondělí naznačily, že příznivci setrvání Británie v Evropské unii získali po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové znovu částečně na síle. Třetí průzkum ale ukázal, že stoupenci brexitu, tedy vystoupení země z EU, nepatrně vedou.
Tři z pěti Čechů si nepřejí, aby Velká Británie vystoupila z Evropské unie. Opačný názor zastává 22 procent lidí. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.
Názory britských voličů před čtvrtečním referendem o setrvání země v Evropské unii se pokusí na poslední chvíli ovlivnit účastníci dnešní obří televizní debaty na stanici BBC.
Britská libra se v úterý vyšplhala na třítýdenní maximum vůči americkému dolaru poté, co v pondělí zaznamenala nejprudší jednodenní nárůst za více než sedm let. Libra těží ze stoupajících nadějí na setrvání Británie v Evropské unii.
A co když Británie v EU zůstane? Přečtěte si komentář Teodora Marjanoviče.
Na stranu těch, kteří odmítají brexit, se postavily i chemické firmy.
Chemicals firm says it would quit Britain after #Brexit https://t.co/22P9atYdi5 pic.twitter.com/PcLcNhVJOp
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) 21. června 2016
Londýnští developeři by chtěli využít oslabené libry v důsledku případného brexitu k oživení skomírajícího trhu s luxusními byty.
Odchodu Británie z EU se obávají velké aukční síně Sotheby’s a Christie’s.
Češi v Londýně doufají, že Británie se nerozhodne pro brexit. "Všichni v mém okolí jsou pro remain (zůstat v EU). I Angličané," řekl ČTK malíř Hynek Martinec, který žije dlouhodobě v Londýně.
Britský deník The Daily Telegraph v dnešním vydání podpořil tábor odpůrců setrvání Británie v EU.
Tomorrow's front page today: 'If this Thursday's referendum is a choice between fear and hope, then we choose hope' pic.twitter.com/1qV1wFqjZN
— The Telegraph (@Telegraph) 20. června 2016
David Beckham v referendu podpořil setrvání Británie v EU #RemainINEU #VoteRemain #Brexit
— Ondrej Houska (@OndrejHouska) 21. června 2016
V případě brexitu se libra propadne o 15 až 20 procent, varuje investor George Soros. On sám britskou měnu svými spekulacemi položil v roce 1992.
Americký Wall Street Journal varuje před krizí libry v případě, že voliči budou ve čtvrtek hlasovat pro Brexit.
Markets are ignoring the Brexit worst-case scenario: A sterling crisis. https://t.co/IYPC6HYL8u pic.twitter.com/Fq0d6mqcmO
— Wall Street Journal (@WSJ) 21. června 2016
Britská libra se v úterý vyšplhala už na sedmitýdenní maximum vůči americkému dolaru poté, co v pondělí zaznamenala nejprudší jednodenní nárůst za více než sedm let. Libra těží ze stoupajících nadějí na setrvání Británie v Evropské unii.
#bremain právě dostal silnou podporu. @ecb může neomezeně tisknout peníze v případě #brexit https://t.co/MTgOjivyH7
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) 21. června 2016
Pan Albion a paní Unie. Jedna svatba / a jeden rozvod? Kresba Petra Vyorala pro @Nazory_Aktualne #EUref pic.twitter.com/nQoU6eeLkd
— Názory Aktuálně.cz (@Nazory_Aktualne) June 21, 2016
Miliardář a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg: Brexit nestojí za to riziko. Svět by byl oslaben.
Michael Bloomberg: Brexit not worth risk — World would be left weaker https://t.co/17iCo29gj9 pic.twitter.com/d3jpqf9L7d
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) June 21, 2016
Jak silně by Brexit dopadl na Česko? V online rozhovoru Aktuálně.cz se můžete ptát ekonoma Davida Navrátila.
Pokud by Británie odešla z EU, mohlo by to mít důsledky i pro české studenty na tamních vysokých školách. Jako občané EU mají totiž nyní prakticky stejné podmínky jako Britové. Platí podstatně nižší školné než jiní zahraniční studenti a mohou si vzít od britské vlády půjčku.
Porážku ve čtvrtečním referendu očekávají i mnozí stoupenci brexitu.
Many supporters of 'Brexit' expect defeat https://t.co/fLoRpP62Qz pic.twitter.com/P4ph0MZcqG
— The New York Times (@nytimes) June 21, 2016
Mým velkým přáním je, aby Britové v EU zůstali.@hlidacipes_org mě ale přesvědčil, ať popíšu,jak by probíhal odchod: https://t.co/27D5WOIrnw
— Tomas Prouza (@CZSecStateEU) June 21, 2016
V případě odchodu Británie z EU začne podle ekonomů Saxo Bank oslabovat euro a česká koruna by měla mít tendenci posilovat. Reálný vývoj kurzu by tak závisel na připravenosti a odhodlání České národní banky držet stávající kurzový závazek, uvedla banka.
Premiér David Cameron ocenil fotbalistu Davida Beckhama, který se přihlásil k zastáncům setrvání Británie v EU: "David Beckham mluví jasně: Měli bychom čelit problémům světa společně, a ne každý sám."
David Beckham is clear: we should be facing the problems of the world together and not alone https://t.co/oRuRB4PZgq pic.twitter.com/aDHdrlhZ1O
— David Cameron (@David_Cameron) 21. června 2016
Libra dál posiluje vůči dolaru. Už se blíží letošnímu maximu.
Sterling fights back: nears the year’s high https://t.co/xvV6LIobV1
— Financial Times (@FinancialTimes) June 21, 2016
Životní mýlka. Myslel jsem, že v Británii na konspirace nevěří. A teď se prý #MI5 spikla s vládou proti #Brexit. https://t.co/AjOdUNqmpy
— Marek Hudema (@Marek_Huhu) 21. června 2016
Britské zdravotnictví je závislé na zahraničních lékařích, takže by se pro ně neměla situace změnit ani po případném odchodu země z Evropské unie. Myslí si to čeští a slovenští lékaři působící v Británii, které oslovila ČTK.
Stadion ve Wembley se připravuje na večerní "Velkou debatu" k referendu. Akci bude živě přenášet veřejnoprávní BBC.
Getting ready for tonight's #EUref Great Debate at the SSE Arena, Wembley. Live on BBC One from 8pm. #BBCDebate pic.twitter.com/VR3E6bEwnw
— Will Boden (@boden_will) 21. června 2016
ThinkTank HN: Poraďte Britům, jak mají ve čtvrtek hlasovat. "Remain"? Nebo raději "Leave"? https://t.co/AmA6foqr1o
— HN Názory (@nazoryhn) June 21, 2016
Nigel Farage v úterý pokračoval v kampani za odchod Británie z EU v jihoanglickém Clactonu.
Massive support for Leave in Clacton today! What a great welcome from everyone. pic.twitter.com/HHtMRfwVxp
— UKIP (@UKIP) June 21, 2016
Po svém muži Davidovi podpořila setrvání Británie v EU také bývalá "Spice Girl" Victoria Beckhamová.
Victoria Beckham backs remain in #EUreferendum https://t.co/QSCl4rqWYt pic.twitter.com/Kxb8342zlE
— ITV News (@itvnews) June 21, 2016
Británie musí Evropu vést, a ne ji opustit, říká britský expremiér Gordon Brown.
‘Britain must lead Europe, not leave it’ - #OpEd by former British PM Gordon Brown #EUref @OfficeGSBrown https://t.co/MfVNDO2LTE
— Handelsblatt Global (@HandelsblattGE) June 21, 2016
"Bez Británie nebude Evropská unie kompletní," řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru s televizní stanicí Euronews.
Jean-Claude Juncker to UK: We need your common sensehttps://t.co/XSgFy4mla0 pic.twitter.com/AgediBB7EB
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) 21. června 2016
Britská volební komise zveřejnila údaje o tom, kolik peněz dostaly mezi 13. květnem a 9. červnem kampaně před referendem o brexitu. Na účty stoupenců odchodu Británie z EU přiteklo na darech 3,6 milionu liber. Zastánci setrvání v unii dostali 2,9 milionu liber.
The Economist má výborný komentář k Brexitu. Najdete ho i v Respektu. Doporučuji ke čtení. pic.twitter.com/0ATaD4LmOA
— Erik Tabery (@etabery) June 21, 2016
CNN přináší přehled nejvýznamnějších zastánců setrvání Británie v EU (tábor Remain) a stoupenců brexitu (tábor Leave).
Who's who in the UK #Brexit debate? Key players on both sides before Thursday's #EUref: https://t.co/AjDPXcKt3q pic.twitter.com/nfvJTCzu1Q
— CNN International (@cnni) June 21, 2016
Jak budou Britové ve čtvrtek volit? The Economist na svých stránkách zveřejnil interaktivní graf, který zobrazuje průměrné hodnoty všech průzkumů s ohledem na věk, pohlaví, nebo třeba bydliště respondentů.
Britain's EU referendum is still too close to call. Follow our interactive poll-tracker https://t.co/emFbhAgjrC pic.twitter.com/PRQO42rJDy
— The Economist (@TheEconomist) 21. června 2016
Případný odchod Británie z Evropské unie by podle analytiků způsobil problémy německému automobilovému průmyslu. Nejvíce by se takzvaný brexit dotkl německého výrobce luxusních automobilů BMW, který má v Británii čtyři továrny a prodává na tamním trhu více vozů než konkurenti Audi či Mercedes, napsala agentura DPA.
"Případné vystoupení Velké Británie z EU nemusí přinést žádné dramatické změny v ekonomice. Ale může, a to je ten problém. Brexit je tedy především o nejistotě, rizicích," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
Britská ministryně vnitra Theresa Mayová varovala, že v případě odchodu Británie z EU by byly nutné změny na hranicích s Irskem.
Šéf labouristů Jeremy Corbyn připustil, že Británie členstvím v EU přišla o část své suverenity. "Ve skutečnosti jakákoliv země, která někdy podepíše smlouvu s jinými, do jisté míry omezuje svou vlastní suverenitu," řekl.
Průzkum společnosti IG, čerstvě zveřejněný agenturou Reuters, přisuzuje zastáncům setrvání v Evropské unii 45 procent hlasů a těm, kteří chtějí brexit, 44 procent.
Premiér David Cameron z londýnské Downing Street nabádal voliče, aby se ve čtvrtek vyslovili pro setrvání Británie v Evropské unii. "Myslete na naděje a sny vašich dětí a vnoučat."
Cameron appealed to parents to "think about their children's future" when voting in #EUref https://t.co/oHXHxAg0KL pic.twitter.com/xFFgSWlCen
— ITV News (@itvnews) June 21, 2016
Pokud Británie opustí EU, nebude návratu, zopakoval premiér David Cameron.
"There is no going back" if UK leaves the EU - David Cameron makes case for Remain https://t.co/slOCKdj5NP #EUref
— BBC News (UK) (@BBCNews) 21. června 2016
https://t.co/UyFaLldELK
Cameron v argumentaci pro setrvání v EU poukázal i na bezpečnostní rozměr členství: "Opakovaně jsem se na velmi praktické úrovni setkával s tím, že jsme chráněnější v Evropě než o samotě."
Brexit je v českých exportně orientovaných firmách tématem číslo jedna, zastínil i protiruské sankce. Čtěte zde.
Náznaky, že voliči se nyní přiklánějí k setrvání Británie v EU, nejsou překvapivé pro britského odborníka na předvolební průzkumy Matta Singha. "To jen potvrzuje klasické chování. Čím víc se referendum blíží, tím spíše se nerozhodnutí lidé přiklání k hlasování pro status quo," řekl Singh v rozhovoru s HN.
"Brexit opravdu není nejpravděpodobnější výsledek, ale stále mu přikládáme 30 procent, takže možnost tady je. Do poslední chvíle bude to hlasování provázet velká nejistota," řekl v rozhovoru pro HN britský odborník na předvolební výzkumy Matt Singh.
Premiér Cameron prohlásil, že brexit by ohrozil britské hospodářství a permanentně snížil příjmy v Británii.
Britský ministr spravedlnosti a jeden z hlavních podporovatelů brexitu Michael Gove prohlásil, že odejde z vlády, pokud se Britové v referendu vysloví pro setrvání v EU.
Conservative Michael Gove says he will leave government post if UK votes to remain in EU - @MGoveMP https://t.co/vmH5bgiQPf
— Breaking News UK (@BreakingNewsUK) June 21, 2016
Pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zatím nebude usilovat o odchod Rakouska z EU, i kdyby se ke stejnému kroku ve čtvrtek rozhodla Británie, řekl šéf europoslanců FPÖ Harald Vilimsky. Očekává však, že bez ohledu na výsledek britského hlasování vznikne tlak na reformu EU.
Šéfka Fedu Janet Yellenová varovala, že brexit by mohl mít závažné ekonomické dopady. Americká centrální banka situaci pozorně sleduje.
Hrozba odchodu Británie z EU vyvolává obavy z návratu sektářského násilí do Severního Irska.
Northern Ireland’s greatest fear from a Brexit is the return to conflict | Kathryn Gaw https://t.co/YNtyZVJsuo
— The Guardian (@guardian) June 21, 2016
Případný odchod Británie z Evropské unie by do roku 2021 poznamenal výkon irské ekonomiky poklesem hrubého domácího produktu až o 1,6 procenta. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil irský ministr financí Michael Noonan.
Světové ceny ropy dnes po dvoudenním výrazném oživení oslabily a severomořská ropa Brent sestoupila zpět pod 50 dolarů za barel. Trh podkopalo příměří v Nigérii a investoři napjatě čekají na výsledek čtvrtečního hlasování Britů o vztahu k Evropské unii.
Přistěhovalectví bylo pro Británii přínosem do roku 2002. Od rozšíření Evropské unie o země střední a východní Evropy už ne, míní britská ministryně energetiky Andrea Leadsomová. Zatímco stoupenci setrvání v Evropské unii mají jako hlavní argument ekonomiku, druhá strana má nejdůležitější téma jiné. Imigraci. Reportáž z Londýna si můžete přečíst zde.
Slíbit referendum před loňskými volbami bylo od premiéra Davida Camerona velmi krátkozraké a svým způsobem arogantní, říká politolog z Londýnské ekonomické školy Simon Hix. "Prostě předpokládal, že může dát na stůl seznam požadavků, zbytek EU mu dá, co chce a on snadno vyhraje referendum. Jsme přece Británie. Nikdy nepodceňujte aroganci britských premiérů."
Pokud vyhraje brexit, má Simon Hix větší obavy o kontinentální Evropu, než o Británii. "Budeme v pohodě i venku. Možná budeme trochu chudší, můžeme mít jiné problémy, City se může zhroutit, mohou se propadnout ceny bydlení, což by pro mě bylo dobré. Ale jsme bohatá země, která obchoduje se světem," řekl.
K tomu, aby šli Britové 23. června k hlasování, vyzývá i slavný teoretický fyzik Stephen Hawking...
Český katolický kněz a teolog Tomáš Halík v otevřeném dopise vyzývá Brity, aby ve čtvrtečním referendu o unijní budoucnosti své země odolali pokušení zradit Evropu a naopak pomohli uskutečnit dávný sen sjednoceného kontinentu.
Právě odstartovala velká debata ve Wembley. Stadion zaplnilo 12 tisíc příznivců i odpůrců brexitu. Otázkám moderátora Davida Dimblebyho čelí například hlavní zastánci Brexitu - bývalý londýnský starosta Boris Johnson či poslankyně Gisela Stuartová - a prominentní představitelé tábora prosazujícího unijní budoucnost země, jako jsou nynější starosta metropole Sadiq Khan nebo šéfka skotských konzervativců Ruth Davidsonová.
Nový starosta Londýna Sadiq Khan odstartoval debatu argumenty, proč zůstat v unii. "Pokud zůstaneme v unii, bude to mít lepší dopad ohledně jistoty práce, ceny v obchodech budou nižší. Jako právník jsme se naučil naslouchat faktům a fakta říkají, že se Británie má lépe, když je v unii," řekl a sklidil aplaus stadionu.
Začala #BBCDebate @SadiqKhan vyzval Brity, aby zůstali v EU. Důkazy jsou podle nej jasné: Budoucnost Británie bude lepší uvnitř EU
— Silvie Housková (@SilvieTres) June 21, 2016
"Malí podnikatelé tvoří páteř naší ekonomiky a chtějí zůstat v unii. Pokud chcete obchodovat s uniií, je nutné splňovat její normy a pravidla," říká další zastánce setrvání v unii Ruth Davidson. "Opravdu si myslíte, že na nás Němci ihned uvalí tarify? Vždyť do Británie míří pětina jejich exportu," argumentuje hlavní zastánce brexitu Boris Johnson.
Celá debata se zatím nese v duchu hospodářství. Středobodem diskuze je dopad brexitu na nezaměstnanost, ceny a obchod. Ruth Davidson se tvrdě opírá do Borise Johnsona.
.@RuthDavidsonMSP challenges @borisjohnson on UK jobs at #BBCDebate on #EUref https://t.co/slOCKdj5NP https://t.co/zooZPnF0Uh
— BBC News (UK) (@BBCNews) June 21, 2016
Gisel Stuart, zastánkyně brexitu, začala hovořit o tom, že Řecko čelí 50procentní nezaměstnanosti a odkazuje na problémy, kterými trpí eurozóna. (Nezaměstnanost v Řecku skutečně činí 50 procent, ale v případě lidí mladších 25 let)
#BBCDebate se zvrhává brzy. Zastanci Vote Leave uz mluví o nemocném euru a že Britové budou muset platit záchranné programy #totalninesmysl
— Silvie Housková (@SilvieTres) June 21, 2016
Dalším tématem se stala ochrana praconího trhu a mateřská dovolená, volno na ošetřování nemocného dítěte nebo placená dovolená. To jsou důsledky evropské regulace. "Má Británie o všechno přijít?" ptají se zástupci setrvání v unii. "Nepřijde. Argument, že potřebujeme Brusel, abychom dokázali chránit náš pracovní trh je absurdní," odpovídá tábor brexitu.
Debata se stočila také k tématu imigrace, jak se očekávalo. Boris Johnson říká, že je nutné získat zpět kontrolu nad přistěhovalectvím. Khan napadá Johnsona s tím, že jeho projekt na opuštění unie se snaží vykreslit imigranty ve zlém světle. Podle Andrey Leadson, zastánkyně brexitu, je třeba se bavit především o tom, že imigrace snižuje bezpečnost země.
Mluví se i o Turecku, které by se mělo v budoucnu stát členem unie, čehož se zastánci brexitu obávají. Podle Khana je to ale zbytečná obava, neboť při současné rychlosti přístupových jednání se to stejně nestane dřív než v roce 3000.
Debata se opět stočila k ekonomickému tématu: Konkrétně k jednotné měně. Boris Johnson tvrdí, že jednotná měna "ničí zaměstnanost napříč Evropou". "Eurozóna ale momentálně roste rychleji než Británie i Spojené státy," kontruje Khan. (Za první čtvrtletí má pravdu. Za loňský rok byl ale růst USA 2,4 procenta, eurozóny 1,5 procenta.)
Boris Johnson says the single currency is "destroying jobs across Europe"#BBCDebate https://t.co/slOCKdj5NP https://t.co/RApMhlxDIe
— BBC News (UK) (@BBCNews) June 21, 2016
Moderátor Dimbleby ukončuje debatu. Věří, že pomohla Britům k tomu, aby se rozhodli, jak ve čtvrtek hlasovat...
Online k dění okolo brexitu končí i na stránkách Hospodářských novin. Další vývoj pro vás budeme i nadále sledovat. Přejeme dobrou noc.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist