Páteční schůzka francouzské vlády s odbory neodvrátila další stávky a demonstrace proti reformě zákoníku práce v době nynějšího fotbalového Eura. Uvedla to francouzská média. Odborový svaz CGT, který stojí v čele protestního hnutí, potvrdil, že 23. a 28. června se uskuteční další celostátní protesty, jak se plánovalo. V těchto dnech mají o změnách pracovního zákona hlasovat zákonodárci.

Odboráři táhnou na Paříž. Francii vedle fotbalového Eura čekají také stávky a demonstrace - čtěte ZDE

První schůzka od březnového zahájení protestů nepřinesla nic nového v postojích obou stran, řekl novinářům šéf CGT Philippe Martinez po jednání s ministryní práce Myriam El Khomriovou.

Jednání ale označil za konstruktivní. Ocenil, že ministryně "pozorně naslouchala a slíbila prostudovat naše návrhy". Deník Le Monde si všímá, že Martinez připustil změny v textu návrhu zákona, zatímco dosud trval na jeho úplném stažení.

"Dnes ráno mi byly předány návrhy. Budeme je posuzovat, jak to děláme ve všech ostatních podobných případech. Ano, je možné obohatit text, ale bez narušení podstaty," zdůraznila El Khomriová. Jako již dříve odmítla podle médií požadavek Martineze, aby po dobu vyjednávání podoby textu neprojednávali návrh zákona senátoři, kteří se jím zabývají od pondělí.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Socialistická vláda trvá na změnách zákoníku práce, které podle ní umožní snižovat míru nezaměstnanosti, která je ve Francii kolem deseti procent.

Kritici reformy tvrdí, že změny příliš zvýhodňují zaměstnavatele na úkor zaměstnanců a oslabují postavení lidí na pracovním trhu.

Související