Několik tisíc demonstrantů vytvořilo v sobotu lidský řetěz podél obvodu základny amerického letectva v jihozápadním Německu na protest proti používání bezpilotních letadel, takzvaných dronů.

Organizátoři demonstrace tvrdí, že letecká základna Ramstein přenáší informace mezi operátory v USA a americkými bezpilotními letadly v místech jako Irák, Afghánistán, Pákistán, Jemen a Sýrie, napsala agentura Reuters.

Letecká základna Ramstein je největší základnou amerických leteckých sil mimo Spojené státy a je zde hlavní velitelství amerického vojenského letectva v Evropě. Podle odhadů policie vytvořilo řetěz kolem základny 3000 až 4000 osob. Organizátoři tvrdí, že dorazilo 5000 až 7000 demonstrantů.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Používání dronů je v Německu, kde od druhé světové války převažuje averze vůči vojenským konfliktům, velmi kontroverzním tématem. Podle organizátorů protestu je skutečnost, že je možné přes základnu přenášet data o rozmístění dronů, v rozporu s německou ústavou. Požadují zrušení stanice pro satelitní přenos na základně.

Téměř 15 let poté, co bezpilotní letoun vypálil v boji první raketu, se americký vojenský program rozšířil a drony se staly každodenní součástí válečné mašinerie. Využívají se pro pozorování i pro útoky. Americký prezident Barack Obama minulý měsíc schválil útok dronu v odlehlé oblasti Pákistánu, při kterém přišel o život vůdce Tálibánu mulla Muhammad Mansúr.

Kritici tvrdí, že drony často minou zamýšlený cíl, mohou jen částečně přenášet to, co se děje na zemi, a podporují beztrestné válčení, které vedou lidi u počítačových obrazovek, daleko od nebezpečí.