Práva zaměstnanců ve světě slábnou. Upozorňuje na to letošní analýza mezinárodní odborové konfederace ITUC, která porovnala celkem 141 zemí podle 97 mezinárodních.

Nejhůře jsou na tom pracující v zemích označených v přehledu jako "5+", kde došlo k celkovému zhroucení práva. Patří sem mimo jiné Irák, Libye, Somálsko, Súdán či Sýrie.

Velmi špatné podmínky bez garance práv pro zaměstnance panují také v Bělorusku, Číně, Kataru, Spojených arabských emirátech, Indii, Turecku, Íránu, Kambodži, Kolumbii, Guatemale, Řecku či v Egyptě. Tyto země byly v přehledu zařazeny pod číslicí 5.

Naopak nejlépe se pracujícím daří v zemích ohodnocených číslicí 1. Tradičně se jedná o severské státy, Francii, Německo, Itálii, ale i Slovensko, kde dochází k porušování pracovních práv jen zřídka.

Česká republika skončila ve skupině zemí zařazených pod číslem 2. Ta je sice druhá nejlepší, dochází k ní ovšem k "opakovanému porušování práv". Stejně byly konfederací ohodnoceny pracovní podmínky v Portugalsku, Irsku nebo na Novém Zélandu.

Ve světě stále častěji dochází zejména k omezování svobody projevu a shromažďování - tyto typy restrikcí od roku 2015 vzrostly o 22 procent. V celkem 68 procentech států světa nemají zaměstnanci právo na stávku, v 58 procentech zemí nejsou chráněni pracovním právem a například 57 procent zemí nepřipouští kolektivní vyjednávání.

"Jsme svědky uzavírání demokratického prostoru a nárůstu nejistoty, strachu a zastrašování pracujícího lidu. Rychlost, s jakou jsou práva napadána, se stále zvyšuje," upozorňuje generální tajemnice ITUC Sharan Burrowová. Podle ní jde o alarmující trend nejen pro pracující, ale i pro jejich rodiny.

Jako nejhorší regiony letošní index hodnotí Střední východ a Severní Afriku, na opačné straně porovnání se umístila Evropa. I přesto konfederace zemím starého kontinentu vytýká hlavně selhání ohledně plnění závazků vůči uprchlíkům, a to včetně jejich práva na práci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist