Europoslanci ve středu schválili půjčku pro Tunisko v celkové výši 500 milionů eur (13,5 miliardy korun). Tato suma má být poskytnuta během dvou let ve třech tranších. Tunisko, v němž před pěti lety takzvaná jasmínová revoluce svrhla autoritářský režim, se výměnou za to zavázalo provést strukturální reformy.
"Potřebujeme stabilní, prosperující a mírové Tunisko po boku," vyzvala ke schválení půjčky zpravodajka Evropského parlamentu pro tuto záležitost Marielle de Sarnezová. A připomněla, že Tunisko, ač se samo potýká s ekonomickými problémy, přijalo 1,5 milionu uprchlíků z Libye.
Již v roce 2014 podepsala EU s Tuniskem memorandum o finanční pomoci 300 milionů eur (8,1 miliardy korun) pro léta 2014 a 2015. V rámci pomoci tuniské ekonomice letos v březnu také EP schválil kvótu 70 000 tun na bezcelní dovoz olivového oleje v letech 2016 a 2017.
Od loňského podzimu jedná Brusel s touto severoafrickou zemí, pro niž je unie největším obchodním partnerem, o dohodě o volném obchodu.
Tuniská ekonomika se potýká již několik let s většími problémy, zejména vysokou nezaměstnaností mladých lidí.
Na hospodářských výsledcích se navíc podepsalo několik teroristických útoku z loňska, při nichž zemřelo několik desítek zahraničních turistů. Na cestovním ruchu je v této oblíbené turistické destinaci závislý asi milion z 11 milionů obyvatel.
Pro letošek experti předpovídají hospodářský růst jen 0,5 procenta, přitom loni rostla ekonomika země o tři procenta. Nezaměstnanost v zemi činí zhruba 15 procent, přičemž u žen je ještě o pět procent větší. Bez práce je skoro třetina absolventů univerzit.
Tunisko před šesti lety odstartovalo vlnu revolucí v Africe a na Blízkém východě známou jako arabské jaro. Na rozdíl od řady ostatních ale neupadlo do chaosu a občanské války. Po svržení autoritářského prezidenta Zína Abidína bin Alího v lednu 2011 uspořádalo první svobodné volby v dějinách země a přijalo novou ústavu.
Ta uznává islám jako státní náboženství, ale zaručuje svobodu vyznání. Také v nové vládě premiéra Habíba Sída, která je v úřadu od loňského února, zasedají zástupci sekulárních i islamistických stran.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist