Kdyby nebylo volebních nesrovnalostí, Norbert Hofer se mohl stát prezidentem, prohlásil ve středu na tiskové konferenci šéf rakouských Svobodných Heinz-Christian Strache. Jeho strana oznámila, že podala k ústavnímu soudu protest proti výsledkům květnových prezidentských voleb, ve kterých jejich kandidát těsně neuspěl.

"Nejsme ukřivdění, jde o demokracii, a proto si musíme být jistí," oznámil Strache. Podle něj se nesrovnalosti týkají 573 000 korespondenčních hlasů. Některé byly například sečteny předčasně, uvedl. Podle mnohých jde ale jen o technickou záležitost, nikoli o závažné porušení.

Ministerstvo vnitra navíc uvedlo, že množství předčasně sečtených lístků je menší, než byl rozdíl mezi dvěma kandidáty. Strache ale ve středu řekl, že jde o mnohem větší číslo. "Je to více než děsivé a z tohoto důvodu cítím povinnost výsledek napadnout," dodal šéf Svobodných.

Kandidát Svobodné strany Rakouska (FPÖ) ve druhém kole hlasování, které se uskutečnilo 22. května, prohrál s bývalým šéfem rakouských Zelených Alexanderem Van der Bellenem jen o 30 863 hlasů. "Kdyby nebylo těchto nesrovnalostí, Norbert Hofer mohl být prezidentem," tvrdí Strache.

Podání stížnosti potvrdil i ústavní soud. Spis, ve kterém FPÖ napadá výsledky voleb, má 150 stran. Soud musí nyní rozhodnout, zda došlo k porušení zákona a zda to ovlivnilo výsledek voleb. K rozhodnutí by chtěl soud dospět ještě předtím, než Van der Bellen nastoupí 8. července do funkce.