Nejméně 31 civilistů v pátek zahynulo při útocích syrského vládního letectva na město Halab a okolí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dobrovolníky ze Syrské civilní obrany. Terčem náletů byly povstalecké čtvrtě a zásobovací silnice.

Deset mrtvých si vyžádal nálet syrských vládních sil na autobus jedoucí po silnici zvané Castello, která je jedinou zásobovací trasou pro ty části Halabu, jež mají v rukou povstalci. Dalších 21 lidí přišlo o život přímo ve městě, kde na čtvrtě ovládané opozicí dopadly desítky bomb.

Intenzivní letecké útoky armády prezidenta Bašára Asada na silnici vedoucí do povstaleckých čtvrtí Halabu potvrdila i Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje ze zahraničí prostřednictvím sítě svých spolupracovníků.

"Silnice Castello je de facto odstřižena, protože veškerý provoz na ní je zaměřován (vládními vojsky), ať už se jedná o autobusy, či pěší," uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. "To znamená, že povstalecké čtvrtě jsou nyní zcela obleženy," dodal.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Halab, bývalá hospodářská metropole a druhé největší město Sýrie, je rozdělen na východní čtvrtě, které mají pod kontrolou povstalci, a oblasti na západě, jež kontrolují vládní jednotky.

Ve čtvrtek při ostřelování povstaleckých částí města vládními vojáky bylo zabito 19 civilistů, včetně šesti dětí. Válka v Sýrii, pokračující šestým rokem, připravila o život více než 280 tisíc lidí a miliony dalších přinutila k útěku ze svých domovů, napsala agentura AFP.

 

Související