Britský premiér David Cameron ve čtvrtek opakoval přesvědčení, že přistěhovalci z ostatních zemí Evropské unie přinášejí svou prací a daněmi do britské ekonomiky více, než vybírají na sociálních dávkách. V živém televizním přenosu ale potvrdil, že se přesto rozhodl pro další zpřísnění podmínek pro udělování dávek těmto imigrantům.
Uvedl to ve večerní debatě, kterou k referendu o členství Británie v EU uspořádala televize Sky News a v níž premiér argumentoval ve prospěch setrvání země v unii. Stejnou příležitost bude mít ve vysílání soukromé Sky News v pátek večer ministr spravedlnosti Michael Gove, který je naopak v popředí kampaně za odchod země z unie (takzvaný brexit).
Britský statistický úřad minulý týden zveřejnil údaje o migraci do Británie za loňský rok, podle nichž čistá migrace, tedy rozdíl mezi počtem nově příchozích a odchozích cizinců, činila 300 tisíc osob. Z EU jich bylo 184 tisíc. Data vyvolala vlnu kritiky na adresu Camerona, který v roce 2010 slíbil, že sníží čistou migraci do Británie na 100 tisíc osob ročně.
Při odpovědích zástupcům televizní stanice a veřejnosti také například ujistil, že nikdy nebude pro výměnu britské libry za euro. Jako několikrát v minulosti prohlásil, že Británie je v rámci EU ekonomicky i politicky silnější a bezpečnější.
Zdůraznil, že Spojené království mělo již v minulosti zvláštní a pro něj výhodné podmínky členství, které se mu nyní podařilo jednáním s partnery ještě zlepšit.
Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Někteří diváci ve studiu reagovali odmítavě na Cameronovu kampaň zdůrazňující ekonomická rizika brexitu a obviňovali jej ze zastrašování či pokrytectví. Ostrý tón zvolil rovněž moderátor Faisal Islam, který se ironicky zeptal, jestli po odchodu Británie z EU nastane nejprve třetí světová válka, nebo globální ekonomická krize.
Někdejší ministr a jeden z předních stoupenců brexitu Iain Duncan Smith po debatě uvedl, že Cameron "se potil" a za nejpalčivější bod označil počty imigrantů. "Podle mě to byl významný moment, protože si uvědomil, že bude obtížné dosáhnout toho cíle (snížení migrace) bez vystoupení z EU a uzavření našich hranic," řekl Smith Sky News.
Podle předáka kampaně za vystoupení Matthewa Elliotta byl Cameron ve studiu vůbec poprvé konfrontován s těžkými dotazy běžných voličů, což "nebyl pěkný pohled", neboť se vysmáli jeho zastrašovací taktice.
Hlasování o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června a průzkumy veřejného mínění naznačují, že jeho výsledky by mohly být velice těsné. Velké místo v argumentech zástupců obou táborů mají otázky spojené s přistěhovalectvím a ekonomikou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist