Dětský fond OSN (UNICEF) se obává o bezpečnost asi 20 tisíc dětí, které uvázly ve městě Fallúdža, jež se irácké jednotky snaží dostat z rukou ozbrojenců z hnutí Islámský stát (IS). V této souvislosti UNICEF vyzval vojáky a islamisty, aby v bojích na tyto děti brali ohled a snažili se je ušetřit, informovala agentura AP.

Fallúdža leží 50 kilometrů západně od Bagdádu. První fáze vládní ofenzivy začala minulé pondělí, tento týden v pondělí irácké jednotky oznámily, že vstoupily do města. Jeden z šíitských vojenských velitelů již minulý pátek řekl, že závěrečnou bitvu o město čeká během několika dní.

OSN i mnohé organizace na ochranu lidských práv vyjádřily obavy zhruba o 50 tisíc civilistů, kteří se ve Fallúdži nacházejí a radikálové jim pod pohrůžkou smrti brání město opustit. Z Fallúdže se zatím podařilo uprchnout jen velmi malému počtu rodin. Ti, kterým se podařilo utéct, hovořili o případech, kdy lidé ve městě umírají hlady.

UNICEF ve středu vyzval obě strany konfliktu, aby "chránily děti uvnitř Fallúdže a zajistily bezpečný odchod těm, kteří si přejí město opustit". Fallúdža je v rukou islamistů už od ledna 2014.

Irácké speciální jednotky mezitím pokračují v dobývání města z jihu, uvedl Hajdar Ubajdí z protiteroristických jednotek. Probíhající střety jsou podle něj "nelítostné" a iráčtí vojáci musejí čelit tvrdému odporu ze strany islamistů. Očekává se, že boj o Fallúdžu bude zdlouhavý, protože bojovníci IS měli dva roky na to, aby si ve městě vybudovali své pozice a "zabetonovali se tam", uvedla AP. Radikálové také po městě rozmístili množství podomácku vyrobených výbušnin.

Související