Ve čtvrtek dopoledne začnou astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) instalovat nový experimentální nafukovací obytný modul - tzv. BEAM. Jeho nafukování můžete sledovat živě od 11.30.

Rozpínavý prostor modulu, který byl vyroben v Nevadě v rámci projektu Bigelow Aerospace, poskytuje více využitelného vnitřního objemu na jednotku hmotnosti než tradiční pevné moduly.

Přímý přenos NASA:

Nejde o první experiment společnosti Bigelow. Už v letech 2006 a 2007 vyzkoušela dva volně létající nafukovací moduly Genesis I a Genesis II, které jsou dodnes aktivní na nízké oběžné dráze Země. BEAM je ale první modul, který se vyzkouší přímo ve vesmíru.

Vědci chtějí zkoumat, jak se BEAM bude ve vesmíru chovat, a především jeho ochranu proti slunečnímu záření a teplotním extrémům. Pokud vše půjde podle plánu, budou členové posádky ISS v průběhu příštích dvou let sbírat data ze senzorů a zjišťovat, jak je modul bezpečný.

Ve stlačeném stavu měří modul 2,36 x 2,16 metru. Po úplném rozšíření se zvětší na 4 x 3,2 metru a jeho obytný objem bude 16 metrů krychlových.

Bigelow Aerospace však sní i o mnohem větším zařízení. Společnost už vyvíjí modul nazvaný B330, jehož vnitřní objem by měl být 330 metrů krychlových. V budoucnu by tak mohl sloužit jako soukromá vesmírná stanice a páteř pro lidské základny na Měsíci a Marsu.

Související