Řecké úřady v úterý ráno zahájily postupnou evakuaci migrantů z provizorního uprchlického tábora u Idomeni nedaleko řecko-makedonské hranice. Informovala o tom agentura AP. Podle policejních zdrojů bylo dopoledne v 23 autobusech odvezeno 1100 osob. V tábořišti je podle řeckých úřadů odhadem 8400 lidí, kteří mají být přesunuti do nově postavených, lépe vybavených a zorganizovaných táborů.

Řecko se obyvatele tábora Idomeni snažilo přesvědčit několik měsíců, aby se přesunuli na vhodnější místa. Nynější evakuace, která začala za svítání, by podle dřívějších odhadů měla trvat asi deset dnů.

Policie podle agentury AP zabránila v přístupu do tábořiště všem novinářům kromě reportérů řecké tiskové agentury ANA a veřejné televize ERT1. Na jejích záběrech bylo vidět uprchlíky nastupovat do autobusů a děti hrající si mezi stany.

V poledne začaly buldozery odstraňovat uprázdněné stany, oznámili lidé z tábora na twitteru.

"Vše se děje v klidu, situace je klidná a operace velmi dobře zorganizovaná, nevzniká žádné napětí. Policisté lidi o evakuaci informují a z tlampačů se to hlásí v angličtině a arabštině," řekla AFP zástupkyně organizace Lékaři bez hranic Vicky Markolefaová, která je v táboře. Uprchlíci prý ale nejsou dostatečně informováni o tom, kam jsou převáženi, a potíže jsou s distribucí jídla, protože na místě zůstalo velmi málo humanitárních pracovníků.

Podle vládního mluvčího Jorgose Kyritsise nepoužije policie při akci sílu. Na místě je však 20 oddílů pořádkové policie. Hladký průběh akce má zajistit celkem asi 400 policistů.

Operace začala ráno v 6:00 středoevropského letního času. "Postupuje se pomalu a v klidu," řekl Kyritsis. Novináři agentury AFP viděli z místa od rána odjíždět autobusy s asi 400 uprchlíky. Běženci jsou podle nich převáženi do přijímacího střediska v Soluni.

Úřady uprchlíkům v Idomeni oznámily zahájení evakuace v pondělí a od té doby 400 lidí souhlasilo s odchodem do zařízení u Soluně. Už v neděli byla odvezena skupina 400 lidí.

Mnoho uprchlíků v Idomeni ale v pondělí projevovalo nelibost nad připravovanou evakuací. "Tady je to mnohem lepší než v táborech. Všichni to říkají. Slyšela jsem o evakuaci, to není dobré. Jsme tady už tři měsíce a v táborech budeme muset strávit nejméně šest dalších, předtím než se někam dostaneme. To je dlouho, nemáme peníze ani práci, co budeme dělat?" řekla agentuře AP uprchlice z Damašku Hind Mkávívá.

 Dvaadvacetiletý syrský uprchlík Abda Radžab řekl, že uvažuje o tom, že zaplatí převaděčům za to, aby ho dostali do Německa. "Slyšeli jsme, že budou evakuovat do táborů. Můj cíl je dostat se do Německa, ne do tábora," řekl v pondělí.

Většina lidí v Idomeni žije v malých stanech a kromě jiného blokují železnici, která zajišťuje hlavní balkánské spojení pro nákladní dopravu. Řecké úřady chtějí toto spojení co nejrychleji obnovit.

Provizorní tábořiště u Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion. Mnoho běženců odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje na to, že se hranice otevře.

V Řecku po uzavření takzvané balkánské stezky uvázlo celkem asi 54 tisíc migrantů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist