Největší naději získat úřad rakouského prezidenta má podle předběžných výsledků Norbert Hofer kandidující za pravicově populistickou Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). Podle portálu ministerstva vnitra v neděli získal 51,9 procenta hlasů, zatímco jeho rival ze strany Zelených Alexander Van der Bellen obdržel 48,1 procenta hlasů. Rozhodnuto ale není, neboť ve výsledku nejsou započteny korespondenční hlasy. Konečné výsledky tak budou známy až v pondělí, což již v rozhovoru se stanicí ORF Hofer uznal.

"Budeme si muset počkat do zítřka," řekl Hofer, který se během volební kampaně vymezil proti přistěhovalectví, migrantům i Evropské unii.

Hofer podle ministerstva vnitra zvítězil s výjimkou Vorarlberska a Vídně ve všech spolkových zemích. S předběžnými výsledky ale mohou výrazně zamíchat korespondenční hlasovací lístky, kterých bylo vydáno takřka 900 000, což je rekordní množství. Odhaduje se, že korespondenčně nakonec hlasovalo okolo 700 000 voličů. Takto odevzdané hlasy budou sečteny v pondělí.

Odhady výsledků korespondenčního hlasování podle portálu kurier.at připisují Hoferovi i Van der Bellenovi shodně po padesáti procentech hlasů. V prvním kole korespondenční hlasování vyhrál Van der Bellen, díky čemuž v celkovém výsledku připravil Hofera o 1,3 procentního bodu, poznamenala DPA.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Agentura DPA označila nedělní druhé a závěrečné kolo prezidentských voleb v Rakousku za infarktové finále a hlasování bez výsledku.

Volební účast činila 60,7 procenta a po započtení odhadu odevzdaných korespondenčních hlasů pak bude okolo 72 procent. Pro srovnání, před měsícem v prvním kole hlasovalo 68,5 procenta voličů. Oproti prezidentským volbám v roce 2010 volební účast výrazně vzrostla, tehdy se hlasování zúčastnilo 53,6 procenta oprávněných voličů.

Pokud Hofer skutečně zvítězí, bude to pro svobodné dosud největší volební úspěch, neboť tato radikální strana dosud neměla žádného prezidenta. V čele alpské republiky také vůbec poprvé od konce druhé světové války stane pravicový populista.