Kvalita budoucí dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy je důležitější než rychlost, s jakou bude dojednána. Po pátečním jednání ministrů členských zemí osmadvacítky odpovědných za otázky zahraničního obchodu to novinářům řekla eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.
Zdůraznila ale také, že cílem zůstává snaha uzavřít vyjednávání o podobě smlouvy známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) ještě za vlády současného amerického prezidenta Baracka Obamy, tedy letos.
"Do konce roku už nezbývá mnoho času, ale spíše než rychlost je důležitý obsah," poznamenala po páteční schůzce také nizozemská ministryně zahraničního obchodu Liliane Ploumenová. Nizozemsko je nyní předsednickou zemí EU, ve druhém pololetí jej v této roli vystřídá Slovensko.
Jednání s americkou stranou s mandátem od členských zemí vede Evropská komise. Jak v pátek zdůraznila Malmströmová, je si při tom vědoma "hranic, limitů a zájmů EU" a pokud se pro unii klíčové věci nepodaří do konce roku dojednat uspokojivým způsobem, bude se o nich dál jednat rovněž s novou americkou administrativou.
"Raději budeme mít dobře dojednanou dohodu v horizontu tří, čtyř let, než za každou cenu rychle dokončit TTIP," poznamenal v pátek v Bruselu státní tajemník slovenského ministerstva hospodářství Rastislav Chovanec.
Ploumenová připomněla kategorický požadavek evropských zemí na zachování standardů ochrany spotřebitele či kvality potravin, Chovanec zase například odmítání geneticky modifikovaných organismů (GMO).
Vůči průběhu vyjednávání je velmi skeptická například Francie, jejíž představitelé dávají najevo přesvědčení, že celý proces se nejspíše zastaví.
Podle náměstka českého ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla si ale všechny unijní státy uzavření dohody přejí. "Přesto, že z některých členských zemí přicházejí poměrně silná tvrzení, tak si myslím, že jsou součástí hry, kdy by mělo být trochu jasno, jaký bude další harmonogram toho vyjednávání," poznamenal Bärtl.
Fakt, že vyjednávači komise ve složitých diskusích neuhýbají americké straně a drží se členskými státy daného mandátu, podle náměstka paradoxně ukazují také úniky evropských dokumentů k TTIP, které nedávno zveřejnila organizace Greenpeace. Na druhou stranu prý tento "leak" unijní přístup k tvrdým jednáním do jisté míry zpochybnil.
O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od roku 2014. Smlouva by měla odstranit většinu bariér v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist