Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Michio Kaku − Paralelní světy a Tolkien − Hobit. Tu první jsem dostal k letošním Vánocům. Asi by se dala charakterizovat jako populárně naučný průvodce novějšími poznatky astronomie, hlavně kosmogonie a fyziky vůbec. Je to zajímavá oblast, navíc dostatečně odtažitá od současných zmatků. Ta druhá knížka mi slouží k uklidnění před spaním. Mám české vydání s krásnými obrázky od Jiřího Šalamouna. A pak na mém nočním stolku leží ještě plno odborných článků a také atlasy.

Máte nějakého oblíbeného spisovatele, k jehož textům se pravidelně vracíte?

Často se vracím ke Karlu Čapkovi. Poslední knížka, kterou jsem četl, byl Zahradníkův rok. Moc mě zase potěšila.

Které knížky jste měl rád v dětství?

Měl jsem rád Julese Vernea, 20 000 mil pod mořem byla asi má nejoblíbenější knížka. Potom Cesta na severo­západ od Kennetha Robertse. Později jsem poměrně často četl i ruské autory − Ivana A. Bunina, Leonida N. Andrejeva. Ty bych si možná ještě rád znovu přečetl.

Která knížka vás naposledy překvapila?

Detektivky zrovna moc nevyhledávám. O dovolené jsem si ale přečetl Sněhuláka od Nesbøho. Je to hezky napsané, napínavé čtení. 

Kterou knihu byste si chtěl ještě přečíst, stále není dost času, ale vy víte, že to prostě musíte stihnout?

Tento vztah mám k některým oblastem medicíny, na něž se mi nedostává času. To je stresující pocit. Z beletrie mě nic tak moc netrápí. Spíše si nechám takovou dobrou knížku doporučit od vzdělanějších přátel.

A co romány z nemocničního prostředí nebo životopisy špičkových odborníků? Také na ně máte alergii jako většina vašich kolegů?

Beletrii z nemocničního prostředí, zvláště pak toho soudobého, se systematicky vyhýbám. Životopisy lékařů jsou někdy mimořádně zajímavé a inspirativní, ale málokdy to bývá opravdu dobrá literatura − i když se samozřejmě mohu mýlit a výjimky jistě také existují. Každopádně tuto oblast moc nevyhledávám.

S kterou spisovatelkou byste šel rád na skleničku?

Nápaditost J. K. Rowlingové je fascinující, jistě by to bylo zajímavé setkání. Musel bych se jí ale přiznat, že její texty znám jen z filmového zpracování.

A s kterým spisovatelem byste si vydržel povídat během desetihodinového letu?

Předpokládám, že dobrý autor bude především profesionál, a tak si vůbec netroufám odhadnout jeho skutečnou povahu. Snad dovolíte, když tedy tuto otázku nechám bez odpovědi.

jarvis_57346a5b498edf97d245deab.jpeg
Co čte Pavel Trunečka, přednosta pražského Transplantcentra IKEM
Foto: archiv