Brazilský senát v ostře sledovaném hlasování podpořil zahájení ústavní žaloby, tedy impeachmentu, proti tamní prezidentce Dilmě Rousseffové. Ta nyní musí odstoupit z funkce.

Jejího úřadu se na 180 dnů ujme pětasedmdesátiletý viceprezident Michel Temer.

Pro odvolání Rousseffové se vyslovilo 55 senátorů, 22 bylo proti. K rozhodnutí stačila i prostá většina z 81 členů horní komory parlamentu.

Očekává se, že po celé Brazílii ve čtvrtek opět propuknou mohutné demonstrace na podporu Rousseffové nebo proti ní a dalším politikům. Ty se konaly i v noci na čtvrtek.

Výsledek hlasování v senátu se očekával. Rousseffová předá úřad viceprezidentovi Michelovi Temerovi, ale ještě předtím chce odvolat ministry dosavadní vlády. Temer má ještě ve čtvrtek jmenovat nový kabinet.

Brazílie bez prezidentky

Během následující lhůty 180 dnů bude senát pod vedením předsedy nejvyššího soudu posuzovat, zda je žaloba oprávněná. Rousseffová čelí obvinění, že v minulosti vypůjčila peníze ze státních bank, aby zakryla díry v rozpočtu. Rousseffová se hájí tím, že stejně postupovali i její předchůdci.

Pokud se dvě třetiny senátorů vysloví pro žalobu, Rousseffová definitivně přijde o svůj post a do funkce prezidentky se už nevrátí. Až do roku 2018, kdy se mají konat další volby, bude v čele země stát Temer. Rousseffová tak zřejmě nebude v čele země v době konání olympijských her, které startují už 5. srpna.

Výsledek žaloby se prozatím dá odhadovat jen velmi těžko, upozorňují experti. Sama Rousseffová, která během vlády vojenské junty přežila mučení, se hodlá tvrdě hájit.

"Je to puč beze zbraní," zopakovala několikrát. Současně připomíná, že dvě třetiny poslanců a zhruba polovina senátorů čelí obviněním z korupce či dalších zločinů, jako je třeba volební manipulace. Obvinění z braní úplatků pak navíc čelí i Temer, který ji ve funkci hlavy státu nahradí.

Ekonomice se nedaří

Právě Temer podle světových médií hodlá co nejdříve sestavit novou vládu. Také v reformách bude postupovat razantně a velmi rychle. Mezi hlavní úkoly Temera, kterého trhy vnímají jako probyznysového politika, je získat zpět ztracenou důvěru investorů. Země se potácí v nejhorší recesi od roku 1901 a odhaduje se, že její HDP letos klesne až o čtyři procenta. Ještě v roce 2010, kdy poprvé Rousseffová vyhrála prezidentské volby, přitom ekonomika rostla zhruba o sedm procent.

Nový šéf státu údajně plánuje výrazně zeštíhlit vládní kabinet. Bude to symbolické opatření, které má Brazilcům ukázat, že země se v blízké budoucnosti nevyhne šetření a škrtům.

Temer už oznámil, že do funkce nového ministra financí jmenuje respektovaného Henriqua Meirellese, který v letech 2003 až 2010 působil jako guvernér centrální banky.

Investoři věří, že právě Meirelles může vrátit brazilskou ekonomiku zpět na cestu hospodářského růstu. Nejdříve ale bude muset snížit vysoký rozpočtový schodek. Nejmenovaný zdroj z Temerova okolí už agentuře Reuters potvrdil, že Meirelles připravuje tvrdé škrty veřejných výdajů. Na seznamu Temerovy vlády je pak také reforma důchodového systému a rychlá privatizace státních firem.

"Nová vláda Michela Temera má zlatou příležitost zajistit obrat k lepšímu v brazilské ekonomice," řekl agentuře Reuters Marcelo Carvalho, analytik z BNP Paribas.