Řecký premiér Alexis Tsipras požaduje mimořádný summit evropských lídrů. Ve středu o jeho svolání požádal předsedu Evropské rady Donalda Tuska. Tsipras tvrdí, že Řecko své závazky vyplývající z třetího záchranného balíků plní, ale věřitelé požadují více, než bylo dohodnuto. Spekuluje se také o tom, že by mohl Tsipras vyhlásit nové volby. 

V úterý se opět odsunula schůzka ministrů financí zemí platících eurem, takzvané euroskupiny, na které se mělo uzavřít dlouho očekávané první hodnocení plnění závazků záchranného programu.

"Potřebujeme více času," napsal na Twitteru mluvčí předsedy euroskupiny Michel Reijns. Schůzka plánovaná na čtvrtek se odložila zatím na neurčito. Ještě na pátečním setkání euroskupiny přitom mnoho politiků hýřilo optimismem, že právě ve čtvrtek se konečně podaří hodnocení, které mělo být hotovo už v říjnu, dokončit.

Donald Tusk si ale nemyslí, že je mimořádný summit potřeba. "Jsem přesvědčen, že zbývá ještě mnoho práce, kterou by měli udělat ministři financí," řekl Tusk po telefonátu s Tsiprasem. "Potřebujeme určit datum další schůzky euroskupiny. Ta by se měla uskutečnit v příštích dnech, a ne týdnech," uvedl na svém Twitteru Tusk s tím, že se Řecko musí vyhnout dalšímu období nejistoty.

Spor mezi Řeckem a jeho věřiteli se točí kolem schopnosti Atén splnit závazné cíle záchranného programu. Podle nich má Řecko dosáhnout v roce 2018 primárního rozpočtového přebytku, tedy přebytku bez započítání nákladů na obsluhu dluhu, ve výši 3,5 procenta.

Věřitelé, především Mezinárodní měnový fond, ale nevěří, že by se mu to mohlo povést. Požadují tedy, aby Atény našly další úspory v objemu 3,6 miliardy eur, které by se však spustily pouze tehdy, kdyby se Řecku nepodařilo stanovený cíl dodržet.

Řecký ministr financí Euklid Tsakalotos ale tvrdí, že podle řeckých zákonů nelze schválit reformy, které budou závislé na budoucím vývoji. Řecká vláda se také obává, že by dodatečné reformy mnoho poslanců vládní Syrizy nepodpořilo, což by mohlo vyvolat další politickou krizi v zemi. Skupina poslanců Syrizy, která si říká "53", už dala najevo, že by se schválením dalších reforem měla velké problémy.

V Aténách už se podle německého deníku Frankfurter Allgemeine začalo spekulovat o tom, že by Tsipras mohl vyhlásit nové volby.

Tsipras čelí čím dál tím větším útokům opozice. "Tsipras musí okamžitě odstoupit, abychom se vyhnuli dalším úsporným opatřením," uvedl v řecké televizi Antenna Tv místopředseda opoziční Nové demokracie Adonis Georgiadis. Tsipras je podle něj "nekompetentní premiér, který si nedokáže ani zavázat tkaničky u bot".

Související