Evropská komise ve středu navrhla členským státům a Evropskému parlamentu zrušit ukrajinským občanům víza při vstupu do schengenského prostoru volného pohybu. Tento krok již dříve slíbil šéf komise. Návrh vstoupí v platnost, pokud jej schválí kvalifikovaná většina členských států EU a Evropský parlament.

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos poznamenal, že o této záležitosti by se mohlo hovořit už ve čtvrtek v Lucemburku na jednání unijních ministrů vnitra. Odhadl, že záležitost by mohla být dotažena do konce "v řádu týdnů".

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pondělí v Lucemburku novinářům řekl, že pokud země, které o bezvízový styk usilují, splní podmínky, měla by unie reagovat odpovídajícím způsobem.

"Je třeba, aby se EU chovala férově, a pokud něco slibovala, tak aby to dodržela," uvedl Zaorálek po jednání se svými evropskými kolegy.

Evropská komise předložila návrh na bezvízové cestování Ukrajinců do Evropské unie i přes odmítavý postoj Nizozemců v referendu vůči asociační dohodě s touto zemí.

Šéf komise Jean-Claude Juncker v březnu ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi veřejně slíbil, že návrh na bezvízový styk, na Ukrajině tolik očekávaný, předloží v dubnu. Dialog s Ukrajinou o vízové liberalizaci vede Evropská unie od roku 2008.

Jakmile bude návrh přijat, bez víz budou moci cestovat Ukrajinci vybavení cestovními pasy s biometrickými prvky, a to po dobu kratší 90 dnů, připomněla EK v komuniké. Bezvízový režim se bude uplatňovat ve všech členských státech EU, s výjimkou Irska a Británie, a také ve čtyřech státech přidružených k "Schengenu", což je Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. EK připomněla, že zrušení víz ještě nedává právo pracovat v EU.

List Ukrajinska pravda připomněl, že v západních médiích se dříve objevily informace z neoficiálních zdrojů, podle kterých by návrh EK mohl obsahovat i možnost pozastavit bezvízový styk v případu prudkého růstu migrace z Ukrajiny. Prý některé státy, včetně Německa a Francie, v případě zrušení víz Ukrajině, Turecku, Kosovu a Gruzii trvají na zvláštních podmínkách, které by se odlišovaly od dosavadní praxe.

Po březnovém ohlášení návrhu na zrušení víz český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že Česko záměr vítá a bezvízový styk s Ukrajinou by pro republiku neměl znamenat rizika či problém. Podle březnového vyjádření Svazu průmyslu a dopravy ČR by to firmám mohlo usnadnit získání pracovníků, kteří jim chybějí. Za "rezervoár pracovních sil" označil Ukrajinu, ale i některé další státy ve středu prezident Miloš Zeman. Řekl, že migraci z Ukrajiny podporuje.

Ukrajinci tvoří nejpočetnější skupinu cizinců v Česku. Na konci ledna jich v zemi legálně žilo zhruba 106 200. Z nich 78 000 mohlo v ČR zůstat natrvalo. O rok dřív mělo povolení k trvalému pobytu 74 300 lidí z Ukrajiny, celkem jich v ČR žilo 104 400.