Rusko nemusí zaplatit akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos za vyvlastnění jejich majetku odškodné přes 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun). Oznámil to ve středu nizozemský soud. O odškodném rozhodl v červenci 2014 arbitrážní soud v Haagu, ten k tomu však podle středečního rozhodnutí haagského okresního soudu neměl pravomoc. Rusko označilo rozhodnutí za vítězství právního řádu. Akcionáři se hodlají odvolat.

Bývalí akcionáři Jukosu okamžitě oznámili, že se proti překvapivému rozsudku odvolají. Rozsudek by mohl mít dopad i na dřívější rozhodnutí soudů v Belgii a ve Francii, kterými se čtyři akcionáři zaniklé ropné společnosti domáhají náhrady škody od ruského státu. Ten podle nich zničil společnost svými daňovými požadavky, napsala agentura Reuters.

"Soud zrušil rozhodnutí mezinárodní arbitráže, protože ta neměla žádnou pravomoc zasahovat do těchto záležitostí jako rozhodce," uvádí se ve středečním verdiktu.

Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu rozhodl v červenci 2014, že čtyři žalobci, mezi kterými není bývalý majitel Jukosu Michail Chodorkovskij, mají nárok na náhradu ztráty za majetek firmy, který jim Rusko zabavilo. Okresní soud však ve středečním rozhodnutí uvedl, že Rusko nikdy neratifikovalo dohodu, podle které by PCA měl pravomoc se tímto případem zabývat.

"Jsme vděční Okresnímu soudu v Haagu za rozumné rozhodnutí zamítnout chybné odškodné stanovené arbitráží. Spravedlnosti bylo učiněno zadost," prohlásil Andrej Kondakov, generální ředitel ruského Mezinárodního centra pro právní ochranu, které má za ruskou stranu případ na starosti.

Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou 40 miliard USD. Kontroloval jej ruský oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten býval nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl ale zatčen a o dva roky později odsouzen ke čtrnáctiletému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní firma Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin. Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot.

Ruský prezident Vladimir Putin udělil v prosinci 2013 Chodorkovskému po deseti letech ve vězení milost. Podle stoupenců Chodorkovského byl celý proces politicky motivovaný, prý šlo o pomstu Kremlu za ambice Chodorkovského, který údajně hodlal kandidovat na prezidenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist