Brazilská Poslanecká sněmovna v neděli zahájila ostře sledovanou debatu o ústavní žalobě proti prezidentce Dilmě Rousseffové, jež má ještě v neděli místního času vyvrcholit hlasováním. Kdy k němu poslanci přikročí, není jasné. Pokud nejméně 342 z 513 poslanců dolní komory ústavní žalobu podpoří, debata se přesune do Senátu. Ten pak s konečnou platností rozhodne.

Šéf sněmovny Eduardo Cunha, který je považován za vůdce prezidentčiných odpůrců, v úvodním projev shrnul výhrady proti hlavě státu. Prezidentka je podezřelá z manipulace rozpočtovou statistikou v roce 2014, která měla umožnit její znovuzvolení. Může se stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí.

Rousseffová tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila a nebyla z ničeho obviněna. Nynější tažení za své odvolání označuje za "puč" proti demokraticky zvolené vládě. Obviňuje své odpůrce, že svými útoky proti ní kryjí vlastní prohřešky.

Brazilská policie v neděli v hlavním městě před budovou parlamentu vztyčila dva metry vysoké a víc než kilometr dlouhé zábrany, které mají při očekávané mohutné demonstraci oddělit stoupence a odpůrce prezidentky. Před parlamentní budovou se už ráno místního času shromáždili příslušníci obou táborů. Nové a nové autobusy přivážejí podle místních médií tisíce dalších, demonstrace se očekávají i v Riu de Janeiro a Sao Paulu.

Pokud nejméně 342 z 513 poslanců dolní komory ústavní žalobu podpoří, debata se přesune do Senátu, jehož rozhodnutí může Rousseffovou funkce hlavy státu zbavit. Prezidentský úřad by v takovém případě převzal pětasedmdesátiletý viceprezident Michel Temer, který je ovšem zapleten do rozsáhlého korupčního skandálu kolem státní ropné firmy Petrobras a sám může čelit pokusům o odvolání.

Třetím v řadě je Cunha, který čelí obvinění z praní špinavých peněz a úplatkářství a mohl by být rovněž zbaven úřadu, uvedla agentura AP. Do skandálu firmy Petrobras je údajně zapleten i šéf Senátu Renan Calheiros, který je dalším v řadě možných nástupců Rousseffové v prezidentské funkci.

Podle brazilských médií je podezřelá z korupce a dalších trestných činů víc než polovina poslanců, kteří jsou členy parlamentního výboru, jenž odvolání Rousseffové navrhl. Obvinění čelí celkem 60 procent členů brazilského zákonodárného sboru. V Brazílii existuje speciální zákon, podle něhož poslance a další vysoké politické činitele nemůže soudit běžný, ale pouze nejvyšší soud. Ten drží podle AP nad politiky ochrannou ruku.