V Británii v pátek začala oficiální kampaň před referendem o setrvání země v Evropské unii, které bude 23. června. Volební komise určila dva oficiální tábory, které v nadcházejících deseti týdnech před hlasováním budou bojovat o přízeň voličů. Výsledek referenda, který bude mít zásadní význam pro Británii a EU, je podle průzkumů stále nejasný.

Kampaň zastánců takzvaného brexitu (odchodu Británie z EU) se jmenuje Vote Leave (Hlasuj pro odchod), zatímco tábor zastánců dalšího členství v unii vede The In Campaign (Kampaň pro setrvání). Oficiální určení dává vedoucím obou kampaní právo utratit až sedm milionů liber (238 milionů korun), zatímco každá z ostatních skupin bojujících o přízeň voličů může vydat na kampaň maximálně 700 tisíc liber (23,8 milionu korun).

Kampaň pro setrvání v unii vede premiér David Cameron, který varuje, že odchod z uskupení 28 evropských států by oslabil Británii ekonomicky i politicky. Řada jeho ministrů, poslanců a dalších členů vládních konzervativců ale usiluje o zrušení britského členství, pro které Britové hlasovali v referendu v roce 1975. Naopak pravicový premiér má v této otázce podporu opozičních labouristů a liberálů.

Hlavní kampaň za odchod Británie z unie vede oblíbený londýnský starosta Boris Johnson, který slibuje Britům, že odtržení od EU přinese zemi méně nákladů a byrokracie a více samostatnosti a prosperity. Brexit přirovnal k útěku z vězení. Těší se kromě jiného podpoře 128 poslanců vládní Konzervativní strany. Konzervativec Johnson začíná maraton předvolebních projevů ve velkých městech na severu Anglie.

Brexit podporuje také kampaň Leave.EU (Opustit.EU), v níž se angažuje předseda parlamentní nacionalistické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který je znám svou xenofobní a protipřistěhovaleckou rétorikou.

Dosavadní průzkumy ukazují na velmi vyrovnaný výsledek. Podle analytiků bude rozhodující volební účast. A to hlavně mladých lidí, kteří jsou většinou pro další členství v unii, ale podle statistik neradi chodí volit. Komentáře také upozorňují, že mnoho voličů se ještě nerozhodlo, který z táborů podpoří.

Výraznou podporou zastánců členství by se v kampani podle agentury Reuters měl stát americký prezident Barack Obama. Tento v Británii oblíbený politik příští týden navštíví Londýn a nehodlá tajit svou podporu britskému členství v unii. Obamův bezpečnostní poradce Ben Rhodes ve čtvrtek potvrdil, že prezident USA nabídne "jako přítel" svůj názor, že Spojenému království se povede ekonomicky a politicky lépe uvnitř EU.