Srbská justice vůbec poprvé nařídila státu odškodnit rodiny kosovských civilistů, kteří byli zabiti během konfliktu v Kosovu koncem devadesátých let. Jedná se o osoby zavražděné speciální policejní jednotkou. Podle agentury AFP to oznámila srbská nevládní organizace.

"Soud ve svém rozhodnutí nařídil Srbské republice zaplatit 25,9 milionu dinárů (5,7 milionu korun) 24 pozůstalým po 14 obětech," sdělil v prohlášení Fond pro humanitární právo (FHP), který u soudu rodiny obětí zastupoval.

Nevládní organizace tento rozsudek uvítala, nicméně dala najevo záměr podat odvolání, protože nesouhlasí s výší odškodnění. "Soud musí rozhodnout tak, aby výše kompenzací odpovídala normám stanoveným Evropským soudem pro lidská práva," konstatoval FHP.

Právní zástupci státu podle AFP na druhé straně už proti verdiktu odvolání podali.

Zmíněný případ se týká události z 28. března 1999 v Podujevu na severu Kosova. Pět příslušníků speciální policejní jednotky Škorpioni tam zabilo 14 Albánců, včetně žen a dětí, a dalších pět zranilo. Čtyři pachatelé byli později odsouzeni ke 20 letům vězení a jeden k 15 letům.

Jednotka Škorpionů se zúčastnila už válečných konfliktů v Chorvatsku (1991-1995) a v Bosně (1992-1995), než byla nasazena v Kosovu. Masakr v Podujevu byl spáchán v době náletů NATO na cíle v Srbsku, které přiměly Bělehrad ukončit bojové operace v Kosovu. Poté byla tato jihosrbská oblast dána pod správu OSN, než v v únoru 2008 vyhlásila nezávislost, kterou sice řada států uznala, nikoli však Srbsko.