Modrožluté vlajky Evropské unie uvidíte ve Tbilisi překvapivě často. Mají symbolizovat snahu Gruzie o co nejtěsnější sepětí s euroatlantickým prostorem. Dlouhá léta EU i další západní instituce požadovaly od místních vlád reformy a pomáhaly s nimi. Nyní přišel čas, aby Západ splnil svůj slib a zrušil pro Gruzínce víza. Ve Tbilisi doufají, že se tak stane ještě před podzimními parlamentními volbami.

Zrušení víz bylo jednou z mála viditelných pobídek k podpisu asociační dohody s EU v zemích, jako je Moldavsko, Ukrajina nebo Gruzie. První jmenovaná země získala zrušení víz již v létě 2014, naopak Ukrajina i kvůli vnitropolitickému chaosu není schopna přijmout všechny potřebné zákony. Gruzie má také svůj příběh: podmínky sice splnila, propásla ale příhodnou dobu.

"My jsme své domácí úkoly udělali. Loni v prosinci zpráva Evropské komise konstatovala, že jsme splnili všechny požadavky a víza mohou být zrušena třeba zítra. Teď musí padnout politické rozhodnutí ze strany členských států a Evropského parlamentu," říká ministr pro evropskou integraci David Bakradze. To ale nemusí být jednoduché.

"Před dvěma lety byla jiná situace. Tehdy byla snaha odměnit země za podpis asociační dohody. Dnes to může dopadnout tak, že Gruzie bude muset počkat na Ukrajinu, což může nějakou dobu trvat. A to vůbec nemluvím o tom, že bezvízový styk nyní chce i Turecko, což může celou věc ještě zkomplikovat," říká jedna evropská diplomatka, ale pod podmínkou anonymity.

Její kolega dodává, že oddálení zrušení víz by byla škoda, protože Gruzie skutečně odvedla dobrou práci.

"Otázka víz je pro nás tou nejdůležitější v krátkodobém horizontu. To budeme muset dotáhnout," říká gruzínský premiér Georgi Kvirikašvili.

Stejně jako další státní představitelé premiér vysvětluje, že to bude mít vysokou symbolickou hodnotu. "Bude to silný signál, že patříme do euroatlantického společenství," říká Georgi Kvirikašvili.

"Je pro nás důležité ukázat, že když někomu něco slíbíš a uděláš to, druhá strana také dodrží, co slibovala," tvrdí David Bakradze. Což je argument o to silnější, že letos na podzim proběhnou v Gruzii parlamentní volby a současná vláda koalice Gruzínský sen nemá zajištěnou výhru. Jednotné národní hnutí bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho v průzkumech ztrácí jen pár procent.

"Zrušení víz bude důležité pro jakéhokoli proevropského politika, včetně těch od národních demokratů. Vždyť oni byli první, kteří nastavili kurz na evropskou integraci," odmítá podezření ze snahy vylepšit si předvolební preference ministryně obrany Tinatin Chidašeliová.

Od našeho zpravodaje z Gruzie. 

Související