Papež František vyzval katolíky, aby měli větší pochopení pro méně dokonalé. Měl tím na mysli třeba ty, kteří po rozvodu uzavřou nový sňatek. Učinil tak v novém dokumentu o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky), který v pátek na tiskové konferenci představil kardinál Lorenzo Baldisseri. Změnu církevní doktríny neoznámil. Potvrdil také negativní postoj katolické církve k potratům, eutanazii, trestu smrti i k homosexuálním sňatkům.

"Je důležité, aby rozvedení lidé, kteří žijí v novém svazku, věděli, že jsou součástí církve, že nejsou exkomunikováni," píše papež mimo jiné v dokumentu, který má přes 260 stran. Je rozdělen do devíti kapitol a kromě rozvodů a nových manželství se týká i programů předmanželské přípravy, výchovy dětí, antikoncepce, homosexuálů, eutanazie, trestu smrti či feminismu.

V dokumentu, který se rodil přes dva roky na základě konzultací dvou synod, se také říká, že církev by již neměla "házet kamenem" na ty, kteří přestali žít podle ideálu evangelia týkajícího se sňatků a rodiny.

Papež se v novém doporučení dotkl též homosexuálů, kteří by podle něj měli být respektováni, ale zároveň zopakoval stanovisko církve, že nejsou "absolutně žádné důvody" pro to, aby se registrovaná partnerství dávala na stejnou úroveň jako heterosexuální svazky.

V dalších kapitolách František mimo jiné vyzval k lepší předmanželské výchově mladých lidí, aby byli připraveni na celoživotní závazek. Příznivě upozornil na "erotickou dimenzi" lásky v manželství. "V žádném případě nemůžeme chápat erotickou dimenzi lásky jako trpěné zlo pro dobro rodiny, ale spíše jako dar od Boha, který zkrášluje setkávání manželů," domnívá se papež František.

Stran ožehavého tématu antikoncepce František zdůrazňuje, že rozhodnutí párů by se mělo řídit svědomím jednotlivce, a nikoli dogmatickými pravidly. "Nechme je, ať důkladně zváží situaci svou a svých dětí, těch, které se již narodily, a těch, které se mohou narodit v budoucnu... Sami rodiče, nikdo jiný, by měli učinit konečné rozhodnutí před zraky Boha," píše se v dokumentu.

Papež též odsoudil fyzické a sexuální násilí, které mnohé ženy zažívají v manželství a odmítl podřízenost jednoho pohlaví druhému. Za zcela neplatné označil přesvědčení některých o tom, že feminismus může za krizi rodiny.

V rámci přípravy dokumentu Amoris Laetitia papež poslal rodinám po celém světě dotazník, v němž měly specifikovat své naděje a obavy. Potom svolal dvě synody, na nichž loni a předloni biskupové a kardinálové diskutovali o otázkách, které rozdělují církev v mnoha zemích.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist