Nizozemský překladatel Otakar van Gemund, který žije v Praze, má dobrý pocit, že se mu podařilo přesvědčit několik krajanů, aby ve středu v referendu hlasovali pro asociační dohodu Evropské unie a Nizozemska: "Když jsem psal na Facebooku své známé ze školy, ať hlasuje pro, děkovala mi, že po tolika protichůdných informacích jsem jí pomohl konečně se definitivně rozhodnout."

Sám chtěl odjet na hlasování do rodné země a hlasovat pro, nakonec mu to ale nevyšlo, a tak je rád, že alespoň přesvědčil několik spoluobčanů k souhlasu s dohodou. Nyní napjatě čeká, jak se voliči rozhodnou.

A není sám. Mnohem nervóznější je jistě nizozemský premiér Mark Rutte, který po vhození lístku do urny jasně podpořil dohodu: "Musíme být solidární se zemí, která na sobě pracuje. Věřím, že Ukrajina může mít dlouhodobě dobré vztahy s Evropskou unií i Ruskem."Ani Rutte, ani van Gemund si ale nemohou být jistí, že odpůrci nakonec večer nebudou slavit vítězství. Na opačné straně vyčnívá především radikální protiislámský politik Geert Wilders, který doufá, že referendum bude "koncem Evropské unie, jak jsme ji znali, a bude to dobře".

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se