Evropská komise navrhla stálé povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků. Nový systém pro přijímání běženců v celé Evropské unii má být "bezpečnější" a "spravedlivější".

Podle současných pravidel má uprchlík požádat o azyl v té zemi Unie, na jejíž půdu vstoupí jako první. Například Itálie nebo Řecko ale kvůli tomuto nesou nepoměrně větší zátěž než jiné státy osmadvacítky.

"Uprchlická krize odhalila slabiny našeho společného evropského azylového systému," prohlásil v Bruselu místopředseda EK Frans Timmermans s tím, že migrace bude jednou z největších výzev, jimž bude Evropská unie v budoucnu čelit, a proto je nový systém potřebný.

S myšlenkou permanentního systému na přerozdělování uprchlíků přitom Evropská komise u členských států tvrdě narazila už před půl rokem. S pomocí lucemburského předsednictví se jí podařily prosadit pouze kvóty jednorázové, a to proti vůli Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska.

Dvě varianty

Komise proto ve středu přišla hned se dvěma možnostmi, jak současný systém změnit.

První varianta počítá s tím, že by si země Unie automaticky přerozdělovaly všechny běžence, kteří v Evropě požádají o azyl.

Druhá možnost je, že by se systém přerozdělování spustil jen v případech velkého přílivu uprchlíků. Kolik jich která země přijme, by se mělo podle návrhu Komise odvíjet od velikosti státu, jeho bohatství a "absorpčních kapacit". V úvahu by se mělo brát také to, kolik běženců už země přijala a jak vysokou má nezaměstnanost. O tomto modelu Timmermans hovořil jako o "Dublinu plus".

Jsme proti, vzkazují Češi

Nový systém přerozdělování běženců má pomoci nejen zemím, do kterých vstupují uprchlíci jako první, ale také státům, jako je Německo nebo Švédsko, kam drtivá většina běženců míří.

Země visegrádské čtyřky přitom neustále argumentují, že není možné "přerozdělovat lidi jako pytle s pískem".

"Česká vláda nebude souhlasit s žádným systémem povinných trvalých kvót. Migrační politika musí zůstat pod kontrolou jednotlivých členských států," napsal na Twitteru český premiér Bohuslav Sobotka.

K návrhu se nesouhlasně vyjádřil i ministr financí Andrej Babiš. "Evropská komise je fakt nepoučitelná. Pokračuje dál ve svých nesmyslných návrzích. Měli bychom se znovu vrátit k možnosti zažalovat kvóty," napsal na svém twitterovém účtu.

"Návrh na reformu evropské politiky v oblasti migrace je opět pozastaven na zavedení povinných kvót. Těm jsme opakovaně řekli NE," reagoval pro změnu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

"I aktuální případ s iráckými křesťany ukazuje, že kvóty jednoduše nemohou fungovat," poukázal na několik desítek uprchlíků přijatých Českem, kteří se snažili dostat do Německa. "Teprve se rozbíhá řešení s Tureckem a už se vymýšlí náhradní? To je buď málo sebedůvěry, nebo eurozmatek."

Předseda opoziční ODS Petr Fiala je přesvědčen, že Sobotka musí udělat to, co měl udělat už dávno: "podat kvůli trvalým migračním kvótám žalobu k Evropskému soudnímu dvoru".

Stop "sekundárnímu pohybu uprchlíků"

Případům "sekundárního pohybu uprchlíků", jakým je ten zmíněný s iráckými běženci, chce Komise v revizi současného systému zabránit. Lidé, kteří by chtěli odejít do jiné země, než kam byli přiděleni, by byli vystaveni sankcím. Mohli by například ztratit nárok na benefity v původní zemi i určitá práva.

Komise chce rovněž navrhnout další harmonizaci azylových řízení, tak aby bylo zajištěno "humánnější a rovnější" zacházení s žadateli o azyl napříč EU. Omezit by to také mělo faktory, které přitahují žadatele do malého počtu členských států.

Konkrétní legislativní návrh představí nejspíše před začátkem jara. Následně ho budou muset schválit ministři vnitra členských zemí Unie a Evropský parlament.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.