Přinejmenším 70 mrtvých a více než 340 zraněných si v neděli vyžádal útok sebevražedného atentátníka ve městě Láhaur na severovýchodě Pákistánu. S odvoláním na představitele vlády provincie Paňdžáb pro zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. K útoku se přihlásila organizace Džamáate Ahrár, která je jednou z frakcí radikálního hnutí Taliban. Mezi oběťmi prý může být řada křesťanů, kteří slavili Velikonoce. České ministerstvo zahraničí útok na twitteru odsoudilo. Pákistán kvůli útoku zahájí operaci speciálních sil a premiér Naváz Šaríf nařídil zlepšit koordinaci bezpečnostních agentur proti terorismu.

K atentátu došlo na parkovišti u vchodu do rozsáhlého parku na předměstí desetimilionového Láhauru, metropole Paňdžábu, největší a nejbohatší pákistánské provincie. Nedaleko místa výbuchu se údajně nachází dětské hřiště. Podle mluvčího záchranné služby jsou mezi mrtvými a zraněnými převážně ženy a děti.

Policejní důstojník Haidar Ašraf agentuře Reuters řekl, že mezi oběťmi atentátu bude pravděpodobně řada křesťanů, kteří do parku přišli oslavit Velikonoce. Mnoho rodin podle něj v okamžiku výbuchu park právě opouštělo. Bilance obětí pravděpodobně ještě poroste, neboť řada zraněných je ve velmi vážném stavu, dodal Ašraf.

K útoku se přihlásila jedna z frakcí pákistánského Talibanu Džamáate Ahrár. V prohlášení radikálové uvedli, že cílem sebevražedného atentátu byla místní křesťanská menšina. "Chceme vyslat poselství premiérovi Navázovi Šarífovi, že jsme vstoupili do Láhauru," uvedl mluvčí skupiny. "Naši sebevražední atentátníci budou pokračovat v útocích," dodal.

Jeden z očitých svědků agentuře Reuters řekl, že poté, co se po výbuchu usadil prach, viděl všude kolem sebe části lidských těl. "Plameny při explozi šlehaly tak vysoko, že sahaly až nad stromy. Viděl jsem těla létající vzduchem," uvedl Hasan Imrán, který přišel do parku na procházku.

Televizní záběry z místa atentátu ukazovaly množství zraněných a plačících žen a dětí. "Kéž by Bůh seslal svůj hněv na ty útočníky. Co je to za lidi, že útočí na děti v parku?" uvedla Nasrín Bibíová, která v nemocnici čekala na informace o zdravotním stavu své dvouleté dcerky zasažené výbuchem.

Provinční vláda okamžitě po útoku nařídila uzavření všech veřejných parků a vyhlásila třídenní smutek. Zavřely byly také obchody na láhaurské hlavní nákupní třídě. Stovky obyvatel Láhauru se vydaly do nemocnic darovat krev.

K útoku se přihlásilo pákistánské hnutí Tálibán. Pákistánská armáda proti nim zesílila ofenzivu v kmenových oblastech po masakru ve škole v Péšávaru, při němž v prosinci 2014 ozbrojenci zabili 153 lidí, převážně školáků. Ozbrojenci odpověděli novými útoky, při nichž jen od začátku letošního roku zahynuly desítky lidí.


 

Útoky v Pákistánu, které si v posledních letech vyžádaly velký počet obětí

150 obětí - Při útoku ozbrojenců Talibanu na školu v Péšávaru bylo 16. prosince 2014 zabito přes 150 lidí. Mezi mrtvými bylo 134 školáků. Více než 200 osob utrpělo zranění.

125 obětí - Teroristické útoky ve městě Kvéta na jihozápadě země (explodovaly tři bomby před kulečníkovou hernou; přihlásili se k němu radikální sunnité) a ve městě Mingora v údolí Svát na severozápadě země si 10. ledna 2013 vyžádaly 125 obětí a přes 200 zraněných.

115 obětí - Útoky na tržiště v Péšávaru a na ubytovnu používanou OSN v centru Kábulu přinesly 28. října 2009 smrt nejméně 115 lidem.

102 obětí - Dvojí sebevražedný útok v horské oblasti Mohmand na severozápadě země si 9. července 2010 vyžádal 102 mrtvých a stovku zraněných. Většina obětí byli uprchlíci čekající na humanitární pomoc.

100 obětí - Při sebevražedném atentátu na volejbalovém utkání u města Lakki Marvat na severozápadě země bylo 1. ledna 2010 zabito přes 100 lidí. Atentát byl zřejmě mířen proti kmenovým stařešinům, kteří zorganizovali občanské milice proti radikálům.

84 obětí - Při pumovém útoku na tržišti převážně šíitského předměstí města Kvéta bylo 16. února 2013 zabito nejméně 84 lidí a dalších 190 utrpělo zranění. K útoku se přihlásilo militantní sunnitské uskupení Laškare Džhangvi.

82 obětí - Útoky na dvě mešity navštěvované členy islámské sekty Ahmadíja ve městě Láhaur stály 28. května 2010 život 82 lidí. K akci se přihlásila pákistánská větev Talibanu.

80 obětí - Dva sebevražedné pumové útoky ve městě Čársadda na severozápadě Pákistánu připravily 13. května 2011 o život nejméně 80 lidí. Nálože explodovaly před výcvikovým střediskem polovojenských jednotek; k útoku se přihlásilo hnutí Taliban, které se tak prý chtělo pomstít za smrt vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina.

65 obětí - Nejméně 65 mrtvých a více než 150 zraněných si v neděli vyžádal útok sebevražedného atentátníka ve městě Láhaur na severovýchodě Pákistánu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Mezi oběťmi prý může být řada křesťanů, kteří slavili Velikonoce.

61 obětí - Přes 61 lidí bylo 30. ledna 2015 zabito a desítky dalších utrpěly zranění při pumovém útoku v šíitské mešitě na jihu Pákistánu. K atentátu se přihlásila sunnitská extremistická skupina Džundalláh, která vznikla odštěpením od pákistánského hnutí Taliban a která loni vyjádřila podporu Islámskému státu.

Související