Členské státy Evropské unie a Turecko v pátek dospěly k dohodě, která má zmírnit migrační krizi a která mimo jiné předpokládá vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka a naopak přijímání syrských uprchlíků z Turecka unijními zeměmi. Dohoda si klade za cíl zastavit masivní nekontrolovaný příliv migrantů do Evropy přes Balkán. Turecko zároveň získalo příslib obnovy svých přístupových jednání s Evropskou unií a získání bezvízového styku pro své občany mířící do EU.

Od neděle by všichni uprchlíci připlouvající na řecké ostrovy neregulérním způsobem měli být vraceni Ankaře. Za každého Syřana mezi nimi by naopak EU měla z Turecka vyzvednout jednoho syrského občana, přičemž přednost budou mít ti, kteří se nepokusili sami překonat Egejské moře.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu vyjádřil přesvědčení, že dohoda odradí migranty od toho, aby hledali pomoc pašeráků lidí při cestě do Evropy. Zároveň by podle něj ujednání mělo podpořil legální imigraci. Dohodu označil za spravedlivou k oběma stranám. Předseda Evropské rady Donald Tusk zdůraznil, že pro skutečné řešení uprchlické krize je třeba také zajistit vnější hranici EU a obnovit fungování schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že Řecko čeká při zpracovávání žádostí o azyl a vracení migrantů "herkulovský úkol". Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Praha je připravena Aténám pomoci.

Podle dohody by unie měla převzít z Turecka nanejvýš 72.000 syrských migrantů. Měla by pro to využít dosud neobsazená místa v již odsouhlasených programech přerozdělování a přesídlování migrantů. Pokud do vyčerpání tohoto počtu míst nepřestanou uprchlíci do Řecka přicházet, bude program zastaven.

Podle dohody se návraty musí dít plně podle unijního i mezinárodního práva a běženci budou posuzováni individuálně, nikoli plošně. Na celý proces by měl dohlížet Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:46
On-line reportáž začíná

Dobré ráno, vítáme vás u on-line reportáže z klíčového jednání o migraci mezi EU a Tureckem.

09:47
Turecký plán

Jednat se bude zejména o tzv. tureckém plánu, který turecký premiér Ahmet Davutoglu představil evropským lídrům minulý týden.

09:48
Sobotka je proti zrychlenému přijímání uprchlíků

Český premiér Bohuslav Sobotka jde na jednání s tím, že nechce překročit hranici pro počet lidí, kteří by měli být z Turecka v rámci dohody přesídleni. Evropská unie nabídne Turecku pro přesídlení 72 tisíc míst, z toho zhruba 1800 by mělo připadnout na Česko. Praha také odmítá zrychlení přijímání uprchlíků, o kterém se v Bruselu mluví.

10:00
Pomoc uprchlíkům i zlepšení vzájemných vztahů je společným cílem, řekl Davutoglu

Pomoc všem uprchlíkům i zlepšení vzájemných vztahů Evropské unie a Turecka je společným cílem, prohlásil turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes ráno při příjezdu na summit EU.

Při příchodu se omezil v zásadě na fráze, když prohlásil, že s evropskými partnery bude "pokračovat v konzultacích" a hovořil o společné práci pro světlou budoucnost evropského kontinentu.

"Všechny tyto události ukazují, jak jsou vztahy Turecka a EU a turecké členství důležité nejen pro Turecko a unii, ale pro řešení všech mezinárodních otázek," poznamenal Davutoglu.

10:15
Z Turecka na řecké ostrovy stále připlouvají další migranti. Kvůli uzavření hranic jich v Řecku uvázlo 46 tisíc

Noví migranti stále připlouvají z Turecka na řecké ostrovy. Na ostrovech v Egejském moři nyní čeká na převoz do pevninského Řecka asi 7300 lidí. Od čtvrtka do pátečního rána se na člunech do Řecka dostalo 670 lidí, uvedl krizový štáb. Den předtím to bylo 239 migrantů.

Celkem už v Řecku kvůli uzavření hranic na Balkáně uvázlo na 46 tisíc migrantů.

10:29
Dohoda s Tureckem o vracení běženců má začít platit už pozítří

Dohoda s Tureckem o vracení běženců má začít platit už pozítří - 20. března. Píše to německý zpravodajský server Spiegel Online.

Dnešní průběh summitu může ale značně zkomplikovat projednávání podmínek, se kterými Turecko navrhlo dohodu o řešení uprchlické krize.

 

10:38
Tak brzy to nemůžeme stihnout, hlásí Řekové

Od naší zpravodajky z Bruselu Silvie Houskové:

Termín 20. března, kdy by měla být případná dohoda spuštěna, je spíše velkým přáním kancléřky Angely Merkelové.

Do té doby se totiž nemohou stihnout schválit potřebné zákony ani v Turecku, ani v Řecku.

Lídry tak na toto téma čeká ještě debata. Německo, ale i Česko jsou samozřejmě ve skupině států, které chtějí spuštění co nejdříve. Španělsko, Portugalsko a Francie ale požadují, aby bylo vše nejdříve právně ošetřeno. Tedy například, aby se Turecko opravdu stalo "bezpečnou třetí zemí" a schválilo, aby u něj mohli žádat o mezinárodní ochranu všichni, kteří to potřebují, nejen lidé z EU a Sýrie.

10:43
Turecký prezident ostře kritizoval návrhy dohody EU

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v projevu přenášeném živě tureckou televizí řekl, že Evropa by si měla hlavně zamést před vlastním prahem. Podle něj by se EU měla zamyslet nad svým postojem k migrantům, než začne Turecku diktovat, co má dělat. Případné evropské kritice ohledně dodržování lidských práv bude Ankara naslouchat jen v případě, kdy ji bude považovat za korektní, uvedl prezident.

10:47
Sobotka za lidská práva v Turecku
10:50
Pracovní snídaně s Tureckem

Unijní špičky, konkrétně šéf Evropské rady Donald Tusk, šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a premiér předsednického Nizozemska Mark Rutte, se ráno setkaly s představiteli turecké delegace, kterou vede premiér Davutoglu. "Evropská rada pracovala dlouho do noci, teď je řada na nás," hlásí na Twitteru turecká mise při EU. 

11:00
Merkelová je na místě

Merkel summitDo budovy Evropské rady přijela právě německá kancléřka Angela Merkelová.

Trochu brzy, když je společný oběd plánován až na 13 hodin, všímá si bruselská zpravodajka HN Silvie Housková.

Čekají Merkelovou nějaká bilaterální jednání? Těsně za Merkelovou přijel i italský premiér Matteo Renzi.

Agentura AP zachytila Merkelovou na dnešní cestě do sídla Evropské rady.

11:19
Jednání s Tureckem přerušeno

Mluvčí šéfa Evropské rady Tuska oznámil, že jednání s Tureckem se přerušují. A to vlastně ještě předtím, než oficiálně začala. Zatím premiér Davutoglu jedná právě s Tuskem, Junckerem a Ruttem.

Důvodem pauzy má být čas na ladění technikálii. Pokračovat se má "později".

11:23
Co musí zvládnout Řecko?

Velmi závažné a časově náročné "technikálie" bude muset v souvislosti s dohodou řešit Řecko.

Mimo jiné:

1. Plně uznat Turecko jako "bezpečnou zemi", do které je možné žadatele o azyl vracet.

2. Přepsat zákony, aby bylo možné vyřizovat žádost o azyl v řádech dnů, a ne měsíců, jak je tomu nyní.

3. Řecko bude muset také zorganizovat převoz více než 8 tisíc uprchlíků a migrantů, kteří jsou v tuto chvíli na řeckých ostrovech, na pevninu. A nejen samotný transfer, ale také kapacity pro ubytování a tak dále.

4. Poté budou muset Atény zajistit zázemí pro stovky soudců, tlumočníků a úředníků, kteří budou na ostrovech vyřizovat žádosti o azyl všech lidí, kteří o něj požádají, než budou vráceni do Turecka. Podle listu Financial Times Řecko žádá na tyto činnosti další čtyři tisíce lidí.

11:45
V Bruselu se koná protest proti ustupování Turecku
12:14
Rozhovory znovu začaly

V návrhu dohody se dělaly podle zdroje blízkého jednáním určité změny, nechtěl ale komentovat, v čem konkrétně.

Ve chvíli, kdy se unie zastupovaná předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a nizozemským premiérem Markem Ruttem dohodne s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem, svolá Tusk schůzku evropských lídrů. Pokud i ti budou s dohodou souhlasit, svolá se na závěr společné setkání celé osmadvacítky s tureckým premiérem, na kterém dohodu formálně uzavřou.

Podle informací zpravodaje Českého rozhlasu Ondřeje Housky je stále na čem pracovat.

12:21
Sobotka dorazil na jednání

Prestižní bruselský zpravodajský server Politico si ve svém on-line blogu všiml, že do sídla Evropské rady v paláci Justus Lipsius právě přijel český premiér Bohuslav Sobotka. Následoval britského premiéra Davida Camerona a lotyšského premiéra Marise Kučinskise. 

12:41
Jednání s Tureckem si vyžádalo další pauzu

Obnovené rozhovory s Tureckem nevydržely dlouho. V Bruselu probíhá další "technická pauza". 

12:43
Pracovní oběd osmadvacítky o hodinu odložen

Podle českého tajemníka pro EU Tomáše Prouzy začne pracovní oběd osmadvacítky ve 14 hodin. Původně byl oběd naplánovaný na 13. hodinu.

13:07
Dohoda k večeři

Proběhlo další přepsání dohody. V tuto chvíli je na plánu další schůzka zástupců EU s Tureckem. Před obědem se má ještě ve 13:30 podávat aperitiv.

Turci podle svého nejnovějšího vyjádření na Twitteru věří, že dohoda bude hotová před večeří. 

13:37
Jeden za všechny...

„Dohoda je pro obě strany důležitá. Buď všichni vyhrajeme, nebo prohrajeme,“ uvedla při příchodu na druhý den schůzky evropských lídrů litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.

13:44
Osmadvacítka se schází na oběd

Bilaterální jednání EU s tureckým premiérem skončilo. Následuje oběd evropských lídrů, kteří se ke změnám v dohodě vyjádří.

13:48
Turecká podmínka: pokrok v přístupových jednáních

Připomínáme čtyři klíčové otázky, které se řeší na dnešním vrcholném jednání mezi EU a Tureckem o nové dohodě k migrační krizi: legalita zamýšleného mechanismu vracení migrantů z Řecka do Turecka, termín jeho spuštění a turecké požadavky na pokrok v přístupových jednáních a dodatečná finanční pomoc.  

14:10
Tusk doporučí evropským lídrům schválení dohody

Podle agentury Reuters Donald Tusk během oběda představuje hlavám států a vlád EU, včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky, obrysy dohody s Tureckem.

"Tusk je na základě nočního a dnešního jednání s Tureckem připraven předložit dokument všem lídrům EU a doporučit jeho přijetí," řekl Reuters diplomatický zdroj.    

14:24
Sobotka: Je cítit silná vůle jednání dokončit
14:38
Kypr prý souhlasí

Kyperský prezident Nicos Anastasiades ostatním lídrům EU oznámil, že poslední verzi návrhu dohody EU s Tureckem akceptuje. Agentuře Reuters to sdělil nejmenovaný diplomat.

Kyperská delegace přitom veřejnost trochu napíná. Kyperský diplomat na svém twitterovém účtu zveřejnil fotografii kyperské hlavy státu Nicose Anastasiadese spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou s otázkou: "Krátce před začátkem... šťastné tváře?" Kypr má kvůli dlouholetým sporům s Tureckem vážné výhrady k dohodě.

 

14:55
Český optimismus pokračuje

Český vládní tajemník pro EU na Twitteru: Nový návrh dohody EU - Turecko je velmi dobře připraven ze strany předsedy Evropské rady a předsedy Evropské komise.  

14:59
Dohoda má začít platit už v neděli

Nový návrh dohody, který mají evropští lídři na stole, počítá s tím, že začne platit 20. března, tedy už v neděli.

15:03
Setkání s tureckým premiérem za hodinu

Lídři evropské osmadvacítky začnou jednat s tureckou delegací v 16 hodin, uvedl bruselský server Politico.  

15:04
Změny v textu se týkají přístupových jednání

Po schůzce s tureckým premiérem se výrazně změnil text ohledně otevírání nových přístupových kapitol. Nyní je v textu přímo napsáno, že se do konce června otevře kapitola 33 - Finanční a rozpočtové opatření. Není to ale žádná z těch, které blokuje Kypr. Prohloubit by se měla také celní unie mezi EU a Tureckem, zjistila bruselská zpravodajka HN Silvie Housková.

15:06
Sobotka: Dohoda schválena
15:19
Limity dohody v kvótách

Bruslská zpravodajka HN zná podrobnosti dohody: EU nabízí Turecku 72 tisíc míst pro přesídlení z tureckých uprchlických táborů do Evropy. Až bude docházet k vyčerpání této kapacity a na řecké ostrovy budou i nadále připlouvat migranti, bude se muset dohoda přejednat. Pokud se kapacita vyčerpá, mechanismus "jeden za jednoho" by měl být přerušen.

15:29
Další peníze jen s odkladem

Turecko nedostane požadované další tři miliardy eur hned. Peníze mu Evropská unie vyplatí, až ve chvíli, kdy bude docházet k dočerpání původně přislíbených tří miliard. Peníze jsou určené pouze na zlepšování podmínek života uprchlíků v Turecku. Například pro stavbu škol nebo zdravotních středisek nebo výstavbu nových uprchlických táborů.

15:34
Závěry summitu

Po odsouhlasení textu dohody s Tureckem ještě evropští lídři debatují o závěrech summitu k migraci. Až oběd skončí, setkají se s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem, aby společně slavnostně dohodu podepsali.

15:52
Evropa má víc spolupracovat se zeměmi západního Balkánu

Kromě pomoci Řecku v naplňování dohody s Tureckem a zvládání humanitární krize vyzývá Evropská rada k posílení spolupráce se státy západobalkánské trasy v řešení migrační krize.

16:00
Poslední krok - jednání s Tureckem

Oběd evropských lídrů skončil. Následuje schůzka s tureckým premiérem. Dohoda je s ním však předjednaná.

16:50
Dohoda je definitivně schválena
16:59
Harmonogram vracení běženců

Zpravodajka HN v Bruselu Silvie Housková zná harmonogram nových pravidel vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka i jejich přesídlování do EU.

20. 3. začne platit, že uprchlíci, kteří přijedou na řecké ostrovy, budou vráceni.

28.3. Frotex by měl mít připravené lodě - tímto dnem by tedy fakticky mohly začít fungovat návraty

V týdnu od 4.-10.4. pravděpodobně začne přesídlování lidí z uprchlických táborů, kteří mají nárok na azyl, z Turecka do EU.

17:39
Belgický premiér odjel ze summitu

Belgický premiér Charles Michel odjel ze summitu dříve. Nejspíše kvůli zprávě, že policie v bruselské čtvrti Molenbeek obklíčila teroristu Abdeslama, hledaného kvůli útokům v Paříži.

19:14

Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie a turecký premiér Ahmet Davutoglu potvrdili dohodu o vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka. Od neděle by všichni uprchlíci připlouvající na řecké ostrovy neregulérním způsobem měli být vraceni do Turecka. Za každého Syřana mezi nimi by EU měla z Turecka vyzvednout jednoho syrského občana, přednost budou mít ti, kteří se nepokusili sami překonat Egejské moře.

19:15
22:28

Páteční on-line reportáž z bruselského evropského summitu končí. Opět se k němu vrátíme v sobotu ráno. Dobrou noc a klidný víkend přeje redakce iHNed.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist