K odpovědnosti za nedělní atentát v Ankaře, který si vyžádal životy 37 lidí, se ve čtvrtek přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). Vláda už útok připsala zakázané Straně kurdských pracujících (PKK), která je však podle mínění odborníků s TAK úzce propojená.

Německo kvůli obavám z dalších útoků nechalo uzavřít zastupitelské úřady v Ankaře a Istanbulu.

"Večer 13. března byl proveden v 18.45 sebevražedný útok v ulicích metropole fašistické turecké republiky. K tomuto útoku se hlásíme," uvedla skupina TAK na svých internetových stránkách. Podle prohlášení byl útok namířen na bezpečnostní složky, které se podílejí na ofenzivě proti kurdským bojovníkům na jihovýchodě země a nikoliv na civilisty. TAK rovněž uvedla, že má v úmyslu zaútočit znova.

Sebevražedný útok otřásl ankarskou čtvrtí Kizilay v neděli v podvečer. Auto naložené trhavinami explodovalo poblíž autobusového dopravního uzlu, kde v tu dobu na zastávkách čekalo mnoho lidí. Na místě přišlo o život 30 osob, dalších sedm lidí zemřelo v nemocnici. Zraněny byly další desítky lidí.

Turecká vláda rychle obvinila Kurdy z PKK a jako odvetu zahájila v pondělí nálety na pozice této strany na severu Iráku. Zahynulo při nich 45 kurdských bojovníků.

Na zhoršenou bezpečnostní situaci reagovalo už v úterý Německo, které varovalo německé občany v turecké metropoli před hrozbou nových útoků. Ve čtvrtek německé ministerstvo zahraničí informovalo, že s ohledem na bezpečnost preventivně uzavřelo své velvyslanectví v Ankaře a zastupitelský úřad v Istanbulu.

Skupina Sokoli osvobození Kurdistánu bojuje dlouhodobě proti turecké vládě a přihlásila se také k únorovému atentátu, při němž v Ankaře zahynulo 30 lidí. Atentát byl podle ní odvetou za vojenské operace, které proti kurdské menšině na východě země vede turecká armáda z rozkazu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Členové TAK o sobě tvrdí, že se od PKK odštěpili a operují samostatně. Podle odborníků však jsou obě skupiny stále úzce propojené.

Turecké úřady se domnívají, že skupina TAK je pro PKK pouze jakýmsi pláštíkem v případě, že spáchá útok, při němž zahynou civilisté a který vyvolá rozhořčení obyvatel. PKK tvrdí, že skupinu TAK tvoří její bývalí členové, kteří nesouhlasí s jejími snahami o mírový proces. Ten byl loni přerušen právě poté, co turecká armáda zahájila bojové operace na východě země.

Související