Pro odchod Británie z Evropské unie je podle nového průzkumu 49 procent Britů, zatímco pro setrvání je jich 47 procent. Čtyři procenta voličů se ještě nerozhodla. Vyplývá to z výsledků ankety společnosti ORB pro deník The Daily Telegraph. Britové rozhodnou o členství své země v EU v referendu 23. června.

V případě, kdy se bere postoj pouze těch respondentů, kteří jsou pevně rozhodnuti jít hlasovat, je náskok odpůrců členství podle ankety ORB ještě vyšší. Pro odchod z EU je jich 52 procent, pro setrvání v unii 45 procent a nerozhodnutých tři procenta.

Z průzkumu vyplynulo, že jasná většina přívrženců setrvání v unii počítá s vítězstvím v referendu a že čtvrtina z nich pravděpodobně kvůli tomuto přesvědčení nepůjde volit, komentoval výsledky ankety premiérův volební poradce Lynton Crosby.

"Skutečným rizikem pro kampaň za setrvání v EU je sebeuspokojení. Je přitom jasné, že tato kampaň bude ještě dlouhá a že bez ohledu na nynější názor lidí bude výsledek (referenda) vyrovnaný," zdůraznil podle agentury Reuters Crosby.

Zastánci takzvaného brexitu (odchodu Británie z EU) mají podle volebního poradce premiéra Davida Camerona úplně jiný problém, který je může odradit od hlasování. Většina z nich se totiž domnívá, že referendum členství Británie nezruší, a pochybují, že jejich hlas ovlivní výsledek, vysvětlil Crosby, který loni pomohl konzervativcům k překvapivě hladkému vítězství v parlamentních volbách.

Referendum slíbil pod tlakem části členů své Konzervativní strany premiér Cameron. Sám vede kampaň za setrvání Británie v EU, někteří jeho ministři ale vyzývají voliče k odchodu z unie, která podle nich kromě jiného omezuje svrchovanost a zatěžuje státní rozpočet Británie. Výraznou podporu získali odpůrci členství také v oblíbeném londýnském starostovi Borisi Johnsonovi. Všeobecně se očekává, že výsledek referenda bude velmi těsný.

Související