Jednou z obětí nedělního teroristického útoku na letovisko Grand-Bassam v Pobřeží slonoviny je i ředitelka místního Goetheova institutu Henrike Grohsová. S odvoláním na její spolupracovníky o tom v pondělí informovala agentura AFP. Smrt německé občanky potvrdilo také ministerstvo zahraničí v Berlíně, aniž uvedlo její totožnost. Paříž už v neděli potvrdila jednu francouzskou oběť. Celkem si atentát vyžádal životy 15 civilistů a tří vojáků.

Smrt Grohsové, která jako ředitelka německého kulturního institutu v Abidžanu působila dva roky, potvrdil její spolupracovník, který si přál zůstat v anonymitě. "Je to rána pro celou kulturní branži v Pobřeží slonoviny," reagoval místní novinář M'Bra Harding. Goetheovy instituty podporují šíření německé kultury a jazyka v 94 zemích světa včetně Česka.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v pondělí bez dalších podrobností potvrdil, že při nedělních teroristických útocích na tři hotely v Grand-Bassamu zahynula německá občanka.

Podle ministra vnitra Pobřeží slonoviny Hameda Bakayoka zabili teroristé celkem 15 civilistů, z toho nejméně čtyři bělochy. Mrtví cizinci prý pocházeli mimo jiné z Kamerunu, Burkina Fasa a Mali. Jednou z obětí je i Francouz. Do Abidžanu proto podle agentury Reuters v úterý vyrazí i francouzští ministři zahraničí Jean-Marc Ayrault a vnitra Bernard Cazeneuve. Paříž na místo vyšle i zvláštní protiteroristickou jednotku. V bývalé francouzské kolonii Pobřeží slonoviny žije kolem 18 tisíc Francouzů.

Kromě obětí z řad civilistů a bezpečnostních složek zahynuli při atentátech také tři útočníci. Zranění utrpělo 33 lidí, 26 z nich je stále v nemocnici.

S odkazem na hesla Je suis Charlie (Já jsem Charlie) a Nous sommes Paris (My jsme Paříž), které zaplavily sociální sítě krátce po loňských teroristických útocích v lednu a listopadu ve Francii, v pondělí některé noviny v Pobřeží slonoviny vyšly s titulkem Nous sommes Grand-Bassam.

Prezident Alassane Ouattara na pondělí svolal krizový štáb. Po jeho zasedání vláda na twitteru uvedla, že zpřísní ostrahu hranic a bezpečnostní opatření posílí také ve školách a v okolí diplomatických zastoupení. Vyhlásila také třídenní státní smutek.

"Teroristické útoky se mohou odehrát kdekoli a kdykoli," uvedl v neděli prezident po návštěvě jednoho z napadených hotelů. "Ukázali jsme, že dokážeme zabránit škodám, které z nich mohou vzejít," dodal. Zahraniční média se shodují, že zásah místní policie byl rychlý a profesionální.

V západní Africe operuje tři a půl tisíce francouzských vojáků, kteří bojují proti místním islamistům. Odborníci varují, že se radikálové v poslední době snaží změnit taktiku a soustředí se spíše než na boj v poli na teroristické útoky na turistická letoviska. Tento trend potvrzují i nedávné útoky na hotely v malijské metropoli Bamaku a v hlavním městě Burkina Fasa Ouagadougou. K oběma se stejně jako k atentátu v Pobřeží slonoviny přihlásila teroristická organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist