Jednou z obětí nedělního teroristického útoku na letovisko Grand-Bassam v Pobřeží slonoviny je i ředitelka místního Goetheova institutu Henrike Grohsová. S odvoláním na její spolupracovníky o tom v pondělí informovala agentura AFP. Smrt německé občanky potvrdilo také ministerstvo zahraničí v Berlíně, aniž uvedlo její totožnost. Paříž už v neděli potvrdila jednu francouzskou oběť. Celkem si atentát vyžádal životy 15 civilistů a tří vojáků.
Smrt Grohsové, která jako ředitelka německého kulturního institutu v Abidžanu působila dva roky, potvrdil její spolupracovník, který si přál zůstat v anonymitě. "Je to rána pro celou kulturní branži v Pobřeží slonoviny," reagoval místní novinář M'Bra Harding. Goetheovy instituty podporují šíření německé kultury a jazyka v 94 zemích světa včetně Česka.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v pondělí bez dalších podrobností potvrdil, že při nedělních teroristických útocích na tři hotely v Grand-Bassamu zahynula německá občanka.
Podle ministra vnitra Pobřeží slonoviny Hameda Bakayoka zabili teroristé celkem 15 civilistů, z toho nejméně čtyři bělochy. Mrtví cizinci prý pocházeli mimo jiné z Kamerunu, Burkina Fasa a Mali. Jednou z obětí je i Francouz. Do Abidžanu proto podle agentury Reuters v úterý vyrazí i francouzští ministři zahraničí Jean-Marc Ayrault a vnitra Bernard Cazeneuve. Paříž na místo vyšle i zvláštní protiteroristickou jednotku. V bývalé francouzské kolonii Pobřeží slonoviny žije kolem 18 tisíc Francouzů.
Kromě obětí z řad civilistů a bezpečnostních složek zahynuli při atentátech také tři útočníci. Zranění utrpělo 33 lidí, 26 z nich je stále v nemocnici.
S odkazem na hesla Je suis Charlie (Já jsem Charlie) a Nous sommes Paris (My jsme Paříž), které zaplavily sociální sítě krátce po loňských teroristických útocích v lednu a listopadu ve Francii, v pondělí některé noviny v Pobřeží slonoviny vyšly s titulkem Nous sommes Grand-Bassam.
Prezident Alassane Ouattara na pondělí svolal krizový štáb. Po jeho zasedání vláda na twitteru uvedla, že zpřísní ostrahu hranic a bezpečnostní opatření posílí také ve školách a v okolí diplomatických zastoupení. Vyhlásila také třídenní státní smutek.
"Teroristické útoky se mohou odehrát kdekoli a kdykoli," uvedl v neděli prezident po návštěvě jednoho z napadených hotelů. "Ukázali jsme, že dokážeme zabránit škodám, které z nich mohou vzejít," dodal. Zahraniční média se shodují, že zásah místní policie byl rychlý a profesionální.
V západní Africe operuje tři a půl tisíce francouzských vojáků, kteří bojují proti místním islamistům. Odborníci varují, že se radikálové v poslední době snaží změnit taktiku a soustředí se spíše než na boj v poli na teroristické útoky na turistická letoviska. Tento trend potvrzují i nedávné útoky na hotely v malijské metropoli Bamaku a v hlavním městě Burkina Fasa Ouagadougou. K oběma se stejně jako k atentátu v Pobřeží slonoviny přihlásila teroristická organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist