Britský astrofyzik Stephen Hawking se připojil ke 150 věhlasným vědcům, kteří podporují setrvání Británie v Evropské unii. Vystoupení z unie by podle nich bylo "katastrofou pro britskou vědu a univerzity". Britové budou o setrvání v unii rozhodovat v červnu v referendu.

Vědecký svět zahrnující Hawkinga a tři nositele Nobelových cen se v dopise zaslaném listu The Times jasně vyslovil proti vystoupení, takzvanému brexitu. Podle signatářů by přerušení svazků s EU mělo zničující vliv na výzkum, což dokazují dvěma hlavními argumenty.

"Za prvé jde o navýšení financí, díky němuž se zvedla úroveň evropské vědy jako celku a britské zvlášť, protože máme konkurenční výhodu. Za druhé nyní mnoho vědců získáváme z kontinentální Evropy. Patří k nim i ti mladí, kteří dostali granty EU a rozhodli se s nimi přijít sem. To, že jsme schopni přitáhnout a financovat nejtalentovanější Evropany, zajišťuje britské vědě budoucnost a je povzbuzením pro nejlepší vědce k tomu, aby se vydali sem," stojí v dopise.

Jako protiargument se uvádí případ Švýcarska, jehož občané se v referendu v roce 2014 vyslovili pro omezení přistěhovalců z EU. Do příštího roku má země zavést regulační kvóty. Podle dopisu britských vědců má Švýcarsko už nyní problém získávat mladé talenty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist