Vystoupení Británie z Evropské unie by mělo důsledek mimo jiné i pro přístup k řešení problému migrace. Při setkání s britským premiérem Davidem Cameronem na severu Francie to ve čtvrtek prohlásil francouzský prezident François Hollande. Oba státníci se shodli na tom, že nezletilí migranti bez doprovodu dospělé osoby by měli být posíláni dál do Británie, pokud tam mají příbuzné.

Hollande prohlásil, že takzvaný brexit by měl mnohé dopady, zejména pak na otázku migrantů uvázlých v severofrancouzském Calais. "Nechci strašit, ale říkat pravdu: mělo by to své důsledky, pokud Spojené království opustí Evropskou unii, ... a to včetně otázky osob," řekl Cameron.

"To nezpochybňuje historické přátelské vztahy mezi Spojeným královstvím a Francií, ale mělo by to své následky, i pokud jde o způsob řešení situace v záležitosti migrace," řekl Hollande s poukazem na tisícovky lidí, kteří v Calais čekají v naději, že se dostanou do Británie.

Francouzský prezident hovořil obecněji než ministr financí Emmanuel Macron v rozhovoru s deníkem Financial Times. Macron prohlásil, že pokud se Britové v červnovém referendu rozhodnou pro odchod z Evropské unie, nechá Francie volně proudit migranty přes Lamanšský průliv do Británie.

Francie nyní umožňuje Británii provádět hraniční kontroly na francouzské straně, tato dohoda by ale v případě vystoupení Británie z EU byla podle Macrona zrušena.

Oba politici zdůraznili, že uprchlická otázka je evropským tématem. Proto je podle nich třeba na pondělním summitu EU–Turecko dospět k realistickému, efektivnímu a jednotnému postoji.

V oblasti migrace se ve čtvrtek Hollande a Cameron dohodli také na nutnosti vyřešit konkrétní dílčí problém, jímž jsou nezletilí uprchlíci v Calais bez doprovodu. "Potřebujeme rychlejší a efektivnější řešení pro nezletilce bez doprovodu," řekl Hollande po schůzce. Příslušná ministerstva obou zemí mají tyto případy urychleně prověřit.

Podle údajů humanitárních organizací pobývá v uprchlické kolonii u Calais více než 300 nezletilých bez doprovodu.

Hollande ve čtvrtek rovněž řekl, že brexit by měl dopad na "mnoho oblastí", jako jsou jednotný evropský trh, finančnictví nebo hospodářské vztahy mezi oběma zeměmi.

Související