Polský prezident Andrzej Duda připustil, že přítomnost vojáků NATO na území Polska by mohla být rotační, a ne stálá, jako dosud prosazovala jeho země. Duda to prohlásil u příležitosti schůzky bezpečnostních poradců prezidentů zemí střední a východní Evropy ve Varšavě, jíž se také zúčastnil. Informovala o tom agentura PAP. Experti jednají o summitu NATO, který se má konat v červenci v polské metropoli.

Právě posílení vojenské přítomnosti aliance v jejích východních členských státech má být tématem letního summitu, kde by mohly být tyto plány dokončeny. Vilnius, Riga, Tallinn a Varšava usilují o trvalou přítomnost jednotek NATO v regionu. Některé země aliance se ale tomuto kroku brání. Obávají se nákladů a také dalšího zhoršení vztahů s Moskvou.

"Pokud by byly rotační základny pro moderní rozvoj aliance lepší než stálé, pak by mohly být rotační," uvedl prezident Duda. Dodal, že je třeba dohodnout takovou přítomnost jednotek NATO ve střední a východní Evropě a na jižním úbočí aliance, aby bylo pro protivníka "zbytečné" napadnout členský stát NATO.

Na středeční schůzku dostali pozvání zástupci visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), Pobaltí a Bulharska a Rumunska.

NATO se již dříve v reakci na ruský postup na Ukrajině rozhodlo posílit obranu svého východního křídla vytvořením nové síly velmi rychlé reakce o 5000 mužích, jakož i šesti velitelství v Bulharsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku a Rumunsku. Ty mají posloužit k rozvinutí sil rychlého nasazení, plánování společné obrany a koordinaci cvičení.

USA už ohlásily, že umístí těžkou výzbroj pro americkou jednotku v síle brigády v Pobaltí, Bulharsku, Rumunsku a Polsku, kde by první síly měly být rozmístěny v polovině roku.

Český ministr obrany Martin Stropnický předminulý týden nevyloučil, že ČR vyšle asi stovku vojáků k posílení vojenské přítomnosti aliance v jejích východních státech. Pokud příprava půjde podle plánu, je podle Stropnického velmi pravděpodobné, že do mise budou vysláni v letošním druhém pololetí.

Související