Kancelář prezidenta Miloše Zemana se musí omluvit za jeho výroky o Ferdinandu Peroutkovi. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1, který vyhověl žalobě novinářovy vnučky Terezie Kaslové. Prezident o Peroutkovi tvrdil, že v článku Hitler je gentleman prokázal své sympatie s nacismem.

Rozsudek je nepravomocný. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček očekává, že se kancelář proti rozhodnutí soudu odvolá. "Teď předpokládám přijde na řadu odvolání. Kauza Peroutka nekončí," vzkázal.

"Žalovaná strana měla dokázat existenci a pravost dokumentu, což se nestalo," zdůvodnila své rozhodnutí soudkyně Kateřina Sedláková. Prezidentova kancelář se má omluvit formou dopisu.

Rozhodnutí soudu trvalo jen pár hodin. Soudkyně před prokazováním důkazů naposledy apelovala na obě strany, aby dospěly ke smíru. Ty to ale odmítly.

Smír není možný

"Smírné řešení není možné," vysvětlil advokát Marek Nespala, který zastupuje žalovanou Kancelář prezidenta republiky s tím, že zastupuje pouze kancelář prezidenta a ta nemá omluvu v pravomoci, dokud není prezident účasten žaloby, což možné ani není.

František Vyskočil, který zastupuje Peroutkovu vnučku, ve svém úvodním projevu zdůraznil, že významný český novinář článek Hitler je gentleman nenapsal. "Žalovaná strana k tomu do spisu nepředložila důkaz. Tento článek neexistuje a kancelář po něm rozjela úsměvné pátrání," řekl Vyskočil a připomněl, že požadují prezidentovu omluvu za jeho slova, která poškodila Peroutkovo jméno.

"Ferdinand Peroutka měl hluboké morální hodnoty a prezident je svými výroky pošlapal," řekl Vyskočil, a doplnil tak vysvětlení, proč není smírné řešení z jejich strany možné.

Marek Nespala vznesl několik námitek, aby se pokusil soud zastavit - soud má podle něj nedostatek pravomocí, protože kancelář nepřipravovala Zemanovy proslovy, a nemá tak v pravomoci ani prezidentovu omluvu. Soudkyně Sedláková to vzala v potaz a námitku posoudí. "Kdyby to soud zastavil, musí ustanovit vyšší instituci, která se tím musí zabývat," řekla Sedláková.

Dlouhé pátrání

Prezident republiky Miloš Zeman prohlásil před rokem na fóru k holokaustu Let My People Live!: "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.“ Rozpoutal tím kauzu, kterou nakonec řeší česká justice.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hlava státu k pátrání už před několika měsíci po článku přizvala i širokou veřejnost a hlavně odborníky. Za nalezení textu dokonce Zeman slíbil odměnu 100 tisíc korun, tu si ale zatím nikdo nevyzvedl. Prezident se také v polovině loňského roku omluvil. Ne však za to, že se spletl, ale že jeho tým článek nenašel.

Mluvčí Ovčáček přišel kvapně s vysvětlením, že značná část Peroutkova díla podléhala cenzuře, a proto je možné, že prezident četl necenzurovanou první verzi článku. I to ale historici vzápětí vyvrátili.

„Článek neexistuje. Buď se prezident mýlí, nebo lže,“ řekl už před časem literární historik Petr Píša. „Známe všechny články časopisu Přítomnost, které byly zabaveny prvorepublikovou cenzurou až do poloviny září '38, a tam žádný takový článek není,“ zakončil.

Existenci článku popírají kromě Společnosti Ferdinanda Peroutky i odborníci, kteří navíc doplňují, že novinář by takový text ani nenapsal, vzhledem k tomu, že za druhé světové války prošel koncentračním táborem. Po zbytek života byl Peroutka v emigraci.