Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pondělí řekl, že příměří v Sýrii, které vstoupilo v platnost v noci z minulého pátku na sobotu, je v zásadě dodržováno. Dodal, že světové i regionální mocnosti prověřují jednotlivé informace o porušování klidu zbraní. Přibližně v 15.00 SEČ se sejde pracovní skupina monitorující příměří. Stane se tak na žádost Francie, která prý obdržela zprávy o pokračujících útocích na umírněnou syrskou opozici.

Sever Sýrie ostřelovalo v pondělí svými děly Turecko, jehož média tvrdí, že střelba byla namířena u města Halab proti pozicím radikálního Islámského státu, který se na příměří nepodílí. Syrská organizace pro lidská práva ale Ankaru obvinila, že bombardovala, tak jako již před příměřím, hlavně postavení povstaleckých syrských Kurdů. Dělostřelectvo odpálilo několik desítek salv.

"Mohu vám říci, že klid zbraní je dosud v zásadě dodržován, i když jsme zaznamenali několik incidentů," řekl Pan Ki-Mun podle agentury AFP na tiskové konferenci v Ženevě po setkání se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. Dodal, že pracovní skupina pro Sýrii se nyní bude snažit zajistit, aby se tyto incidenty neopakovaly.

Na opakované porušování příměří poukazuje od uplynulého víkendu jak Rusko, klíčový spojenec syrského prezidenta Bašára Asada, tak takzvaná umírněná opozice.

Skupina se sejde v pondělí kolem 15:00 na žádost Paříže. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault v pondělí oznámil, že Paříž má zprávy o útocích na umírněnou syrskou opozici, které pokračují navzdory příměří. "Máme informace, že na oblasti ovládané umírněnou syrskou opozicí pokračují útoky, včetně leteckých," uvedl Ayrault podle agentury AFP v Ženevě na okraj zasedání Rady pro lidská práva OSN.

Údajné porušování klidu zbraní kritizoval také šéf syrské opoziční vyjednávací komise (HNC) Asad Zubí, podle nějž může křehké příměří naprosto zkolabovat kvůli neustávajícím útokům režimu prezidenta Bašára Asada. Zubí v televizi Al-Arabíja dodal, že příměří podle něj skončilo ještě dřív, než začalo. "Máme další způsoby, jak ochránit náš lid," uvedl Zubí bez dalších podrobností.

Dohoda o příměří mezi syrskou vládou a opozicí je první po pěti letech od vypuknutí konfliktu, který si vyžádal už 270 000 mrtvých a miliony uprchlíků. S klidem zbraní souhlasil jak Asad, tak stovky ozbrojených skupin a kurdští bojovníci. Příměří se netýká radikálních skupin, jako je Islámský stát a an-Nusra.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí prohlásil, že proces zastavování bojů v Sýrii "je v plném proudu", i když už od začátku bylo jasné, že to nebude jednoduché. "Je ale zásadní, že dohody (o příměří) bylo dosaženo," dodal Peskov.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist