V davu, kde občas někdo vykřikl, že se dusí, čekaly desítky novinářů v pondělí v poledne před varšavskou centrálou Institutu národní paměti (IPN). Jeho ředitel Lukasz Kamiński ve dvanáct hodin umožnil novinářům, aby si prohlédli obsah složky, kterou minulý týden IPN získal od vdovy po Czeslawu Kiszczakovi, bývalém polském ministru vnitra, a která má obsahovat důkazy, že bývalý vůdce Solidarity a exprezident Lech Walesa v 70. letech minulého století spolupracoval s komunistickou tajnou policií. 

Generál Kiszczak u spisu zanechal doprovodný dopis, z něhož vyplývá, že chtěl spis předat archivu spravujícímu dokumenty tajných služeb už v roce 1996. V dopise se uvádí, že dokumenty neměly být zveřejněny ne dříve než pět let po smrti Lecha Walesy.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.