Bývalý polský prezident a disident Lech Walesa byl podle dokumentů polské tajné policie agentem „Bolkem“. Podle šéfa polského Institutu národní paměti (IPN) Lukasze Kamińského to vyplývá z dokumentů, které našla policie tento týden v bytě bývalého šéfa vojenské tajné služby a jednoho z komunistických vůdců v 80. letech Czeslawa Kiszczaka. Ten zemřel loni v listopadu.
V Polsku se tak otevřela cesta k novým lustracím a tématu, o němž stále hovoří šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński – že komunisté a jejich nástupci se během kulatého stolu v roce 1989 domluvili na předání moci, ale bez následků pro bývalé vládce. Že tedy v Polsku neproběhla opravdová dekomunizace.
„Podpoří to názor vládnoucí strany Právo a spravedlnost, že postkomunistická elita byla domluvena na předání moci s bývalou komunistickou elitou. A odůvodní to návrat k tématu lustrací v Polsku,“ řekl Wojciech Przybylski, politolog a šéfredaktor liberálního časopisu Res Publica Nowa.
Podezření kolem Lecha Walesy se v posledních dvaceti letech vynořilo několikrát, ale Walesa ho vyvrátil a v roce 2000 ho očistil i soud.
Kamiński nyní tvrdí, že v Kiszczakově domě našli složku, v níž je ručně napsaný závazek a podpis spolu s potvrzením za odběr peněz. Dokumenty jsou podle tvrzení expertů IPN pravdivé. Policie nyní prohledává i další nemovitost, kterou bývalý generál vlastnil.
Lech Walesa se dosud k novému obvinění nevyjádřil. Ve Varšavě ale mezi experty panuje názor, že v době, kdy byl polským prezidentem, tedy v letech 1990 až 1995, se část jeho spisu, který na něj vedla komunistická tajná policie, ztratila.
V roce 2000 lustrační soud uznal, že část spisu byla zfalšovaná a že kromě výpisu z registru polské StB není žádný doklad, který by potvrzoval spolupráci Walesy jako agenta Bolka.
V roce 2008 byla publikována kniha, která dokládala, že Walesa byl na počátku 70. let minulého století v době prvních velkých stávek v loděnicích v Gdaňsku agentem a že se tento fakt podařilo zamaskovat během procesu.
V Polsku lustrace neprobíhaly plošně jako v Česku. Pokud byl někdo obviněn ze spolupráce s komunistickou tajnou policií, tak se měl šanci obhájit před zvláštním lustračním soudem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist