Na boj s virem zika je potřeba vynaložit zhruba 56 milionů dolarů (1,36 miliardy korun). Uvedla to ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO), která v Ženevě představila akční plán na zpomalení šíření tohoto viru. Případy nákazy virem, který pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozku u lidských plodů, se prokázaly již v 39 zemích světa.

Podle zveřejněného plánu by lidé nakažení virem zika měli napříště dostat mnohem lepší lékařskou péči a rychleji by měl postupovat i vývoj vakcíny. WHO za tímto účelem ze svých zdrojů uvolní 25 milionů dolarů, zbytek by měli poskytnout klíčoví partneři organizace.

Součástí opatření obsažených v akčním plánu je i boj s přenašečem viru, komárem druhu Aedes aegypti, a další výzkum, který by měl mimo jiné odpovědět na otázku, jak dlouho virus zika zůstává ve spermatu a ostatních tělních tekutinách, a zda se přenáší i pohlavní cestou.

Od počátku února platí kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Ten WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist